Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lídři stran: Pro bezpečnost jsou nejdůležitější EU a NATO

  9:22aktualizováno  9:22
Bezpečnost je jedním z důležitých témat volebního klání. Jak vidí otázku bezpečnostní problematiky a českých zájmů v zahraničí lídři pěti politických stran? Pro natoaktual.cz odpovídají Mirek Topolánek, Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek, Jan Kasl a Martin Bursík.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Mirek Topolánek
ODS klade podle předsedy Mirka Topolánka největší důraz na českou zahraniční politiku, která by měla být důsledně realistická, praktická a střízlivá, musí respektovat naše geografické, geopolitické a demografické postavení, musí být přiměřená naší velikosti a významu, našemu ekonomickému potenciálu, ale v případě potřeby musí projevit dostatek odvahy, ofenzivního jednání a tvořivosti místo tradičního opatrnického vyčkávání.

Za nejdůležitější v tomto směru považuje šéf ODS členství Česka v EU a NATO. "Z hlediska zajištění bezpečnosti ČR považujeme euroatlantický bezpečnostní prostor za nedělitelný a v kontextu šířících se bezpečnostních hrozeb a rizik (mezinárodní terorismus, zbraně hromadného ničení) považujeme posilování transatlantického jádra demokratické civilizace za nezbytné," tvrdí Topolánek.

Jeho strana zároveň podporuje výraznější převzetí odpovědnosti evropských členů NATO za společnou transatlantickou bezpečnost. "Žádný evropský projekt v obranné a bezpečnostní oblasti však nesmí vést k oslabení NATO, být jeho alternativou či dokonce protiváhou," upozorňuje Topolánek. - celé znění čtěte zde

Jiří Paroubek
Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje za nejdůležitější členství České republiky v NATO a posilování společné evropské bezpečnostní a obranné dimenze na jedné straně a reformu Armády České republiky na straně druhé.

"Malá, moderní a mobilní – to jsou výstižná označení vlastností, kterými mají naše transformované ozbrojené síly disponovat," konstatuje Paroubek s tím, že nejdůležitějším úkolem nepřestává být obrana území České republiky před vnějším ohrožením či napadením, i když nic takového v současného době nehrozí.

"V našem současném světě, kdy prakticky vše souvisí se vším, však obrana našeho území nemůže začínat a končit na našich hranicích," tvrdí šéf ČSSD.

Sociální demokracie proto podle něj bude klást i nadále značný důraz na personální stabilizaci a zajištění náležitého odměňování příslušníků bezpečnostních složek, odpovídající náročnosti práce a rizikům, jimž jsou při své práci vystaveni. - celé znění čtěte zde

Miroslav Kalousek
Podle lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska patří bezpečnost patří mezi hlavní zájmy českých občanů. "Stále více se přitom ukazuje, že zajištění naší bezpečnosti se neobejde bez intenzivní evropské spolupráce," říká předseda KDU-ČSL.

Některé jevy ohrožující bezpečnost, jako jsou ilegální imigrace, organizovaný zločin a terorismus mají přeshraniční charakter a jejich potírání proto podle něj vyžadují společný postup na evropské úrovni.

Za důležité proto lidovci podle Kalouska považují zejména rozvoj institucionálního rámce policejní a soudní spolupráce. "Jsme pro integraci Europolu do struktury EU a pro posílení Eurojustu - systému spolupráce mezi veřejnými žalobci a státními zástupci z členských států. Za velmi účinný nástroj k zajištění bezpečnosti, i proti ilegálním přistěhovalcům nebo obchodu s drogami, pak považuje důslednou ochranu vnějších hranic EU.

Severoatlantickou alianci vnímá jako důležitou vazbu je důležitá pro stabilitu a bezpečnost nejenom v Evropě, ale i ve světě. Vedle vojenské složky transatlantického partnerství je však podle něj třeba rozvíjet i vzájemnou ekonomickou a politickou spolupráci.

"Jsme toho názoru, že evropská obranná politika nesmí být budována s ambicí nahradit nebo vytěsnit transatlantickou spolupráci, ale s cílem doplnit ji o schopnost Evropy samostatně řešit regionální konflikty na svém území," dodává Kalousek. - celé znění čtěte zde

Martin Bursík
Pro zelené stojí těžiště zahraniční a bezpečnostní politiky koncept rozšířené bezpečnosti. Zdůrazňuje řešení konfliktů civilními prostředky, rozvojovou spolupráci, boj s chudobou, ochranu životního prostředí, zasazuje se za lidská práva, demokracii, nenásilí, vytváření právního státu a podporuje  dialog kultur a náboženství.

"Oddělená bezpečnost již neexistuje. Čelit se těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní," tvrdí předseda Strany zelených Martin Bursík.

Podle ně i přes tvrzení odpovědných úředníků i ministrů Česká republika podporuje vývozem zbraní porušování lidských práv v řadě zemí.  "To je v rozporu s principy Kodexu chování EU při vývozu zbraní. Zelení budou usilovat o to, aby Česká republika přestala vyvážet zbraně do zemi porušujících lidská práva a aby veškerý vývoz zbraní podléhal přísné veřejné kontrole," konstatuje Bursík.

Zelení považují za bezpečnostní prioritu prohloubení projektu evropské bezpečnostní a obranné politiky. Úspěch této politiky bude závislý na celkovém vývoji EU, především na rozvoji společné zahraniční politiky. Podle Bursíka budou Zelení usilovat o to, aby evropské bezpečnostní síly v budoucnu mohly nahradit NATO v Evropě.

"Zelení prosazují, aby se státy EU i v bezpečnostní a obranné politice výrazněji řídily zájmy společné evropské zahraniční politiky a aby vůči USA vystupovaly sebevědoměji, a to i v rámci NATO, zvláště bude-li zahraniční politika Spojených států nadále tak jednostranná a z řady závažných důvodů sporná, jak je tomu v rámci tzv. boje proti terorismu po 11. 9. 2001," dodává Bursík. - celé znění čtěte zde

Jan Kasl
Podle výkonného místopředsedy SNK-ED Jana Kasla v těchto volbách zahraničněpolitická témata netvořila významnou část předvolební kampaně i programů politických stran jako v předcházejících letech. "Nedochází k hysterickému vybičovávání protiněmeckých nebo protievropských nálad, ani nejsou znovu 'stavěni protiameričtí a protialianční strašáci'" soudí Kasl.

Hlavní pozornost v zahraniční politice chce jeho strana věnovat geograficky i hodnotově nejbližší oblasti, tedy Evropskou unii.

"V globálním měřítku nevýznamná ČR může svá suverénní práva i politiky na globálním poli prosazovat nejlépe právě skrze společný evropský projekt," konstatuje Kasl s tím, že SNK Evropští demokraté dlouhodobě podpoří rozvoj samostatné evropské diplomacie. Unie má totiž podle něj dnes daleko větší zahraničně politickou váhu než jednotlivé členské státy.

Za přirozené spojence při zajištění stabilního, aktivního a sebevědomého postavení České republiky v Evropě a ve světě považuje strana členské státy EU, Spojené státy americké a Stát Izrael.

Sebevědomé působení ČR v NATO se musí projevit v tlaku na restrukturalizaci aliance ve sbor rychle přemístitelných a nasaditelných, dlouho působících, malých a efektivních jednotek s přímou odpovědností velitelů na všech úrovních. "Zároveň musí být NATO připraveno působit jako dlouhodobý stabilizační a rekonstrukční partner," tvrdí Kasl. - celé znění čtěte zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Švédské ozbrojené síly. Ilustrační snímek
Švédsko prověří obranu kvůli ruským výhrůžkám. Spustí "Auroru 17"

Švédsko v reakci na ruské výhrůžky kvůli sbližování s NATO připravuje největší vojenské cvičení za posledních dvacet let. Zapojí se do něj 19 tisíc švédských a...  celý článek

Ilustrační foto
Spolupráce Visegrádu s Izraelem je iluzí, klíčem jsou bilaterální vztahy

Visegrádská čtyřka (V4) je sice dobrou platformou pro setkávání s Izraelem, ale těžko lze očekávat více, než jen konzultace a utužování přátelství. „Skutečná...  celý článek

Nácvik na oslavy ruského Dne námořnictva v Něvské zátoce u Petrohradu
Na Baltu se formují ruské válečné lodě. Petrohrad oslaví Den námořnictva

Přes čtyřicet bojových lodí a ponorek, desítky letounů, tisíce diváků a ruský prezident Vladimir Putin. Tak bude vypadat Petrohrad a Něvská zátoka v Baltském...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.