Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lídři ČSSD se zlobí na Ratha, že vyzradil úvahu o Dienstbierovi na Hrad

  • 297
Část špiček ČSSD se obořila na středočeského hejtmana Davida Ratha kvůli tomu, že údajně vyzradil úvahu sociální demokracie o možné kandidatuře senátora Jiřího Dienstbiera na funkci prezidenta. Místopředsedkyně Marie Benešová dokonce tvrdí, že Rath už právě takto zhatil i kandidaturu šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Benešová vidí v Rathově postupu zlý úmysl. Je přesvědčena, že chtěl odstřelit Rychetského jako kandidáta na Hrad. Z nekalých pohnutek svého stranického kolegu Ratha podezřívá i v případě Dienstbiera.

Rath věděl, že strana uložila "bobříka mlčení". "Jinému by to neprošlo, proč jemu?" řekla ČTK Benešová. "Je to Rathovina," kritizoval Ratha také další místopředseda strany Zdeněk Škromach. Podle jeho soudu je zveřejňování prezidentských kandidátů již nyní chybou, protože se do voleb "vyšťaví".

Rychetský ale iDNES.cz řekl, že se rozhodl nekandidovat ze zcela jiných osobních důvodů, než o nichž hovoří Benešová. "Pravda je, že jedním z mnoha důvodů je výrazný nesouhlas mé ženy. Byla by to okamžitá a definitivní ztráta soukromí. Právě soukromí je jedna z hodnot, která mi i v mém věku ještě zbývá a chci si ji zachovat," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Rychetský. (celý rozhovor najdete zde)

Rath Dienstbierovo jméno prozradil nepřímo. "Kdo je nejoblíbenější politik? Kdo se v poslední době vyhranil proti symbolu korupce v jednom významném městě? Kdo vyrůstal a žil mezi disidenty a byl blízko Havla?" odvětil na dotaz iDNES.cz, kdo by mohl být kandidátem na Hrad.

Dienstbier je podle žebříčku popularity na prvním místě mezi politiky, kritizoval vznik velké koalice ODS a ČSSD v Praze a je synem stejnojmenného exministra zahraničí, chartisty a přítele exprezidenta Václava Havla.

Sám Dienstbier, ale ani předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek nechtěli nominaci potvrdit, ale ani ji nijak nedementovali. Senátor Dienstbier iDNES.cz řekl, že se nebude k této věci vyjadřovat, dokud ji neprobere vedení strany (více o jeho možné kandidatuře zde).

Kritika ze strany Benešové a Škromacha na Rathovu adresu ale v jedné podstatné věci nesedí. Rath se totiž dušuje, že jméno kandidáta na Hrad konzultoval jen se Sobotkou, Zaorálkem a šéfem středočeské krajské ČSSD Richardem Dolejšem.

Tedy s lidmi ze "sobotkovského" křídla sociální demokracie, nikoli se spojenci Sobotkova hlavního rivala ve straně, jihomoravského hejtmana a prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška. A Benešová i Škromach patří mezi "haškovce". Buď tedy neříká pravdu Rath, nebo ho Benešová obviňuje, že prozradil úvahu, o níž část vedení strany ani nevěděla.

Kandidáta ČSSD na Hrad bude řešit stranické "konkláve"

O svém postupu při výběru kandidáta na Hrad budou špičky ČSSD jednat v pátek a v sobotu na utajeném místě na výjezdním jednání grémia strany. Sociální demokraté by se měli domluvit na strategii, zda je lepší nasadit silného stranického kandidáta, nebo radši podpořit nestraníka, například ekonoma Jana Švejnara či expremiéra Jana Fischera, který už potvrdil, že bude kandidovat a pokusí se získat 50 tisíc podpisů občanů pro svou kandidaturu.

Není vůbec jisté, že se vedení ČSSD shodne na jednom jménu. Může jich vybrat několik a vést o nich vnitrostranickou debatu. Politické grémium jméno kandidáta nebo kandidátů předloží předsednictvu. Konečné slovo bude mít ústřední výkonný výbor, který by měl rozhodnout do léta.

Jednou z variant je i vnitrostranické referendum všech členů, v němž by vybírali mezi více kandidáty. To se ale sociálním demokratům neosvědčilo před volbou v roce 2003.

I když byli nejsilnější stranou, postupně pak na Hradě vyautovali několik vlastních kandidátů, včetně expremiéra Miloše Zemana. Prezidentem se nakonec stal Václav Klaus, kterému se před volbou vzhledem k síle ODS takové šance nedávaly. Vydělal ale na rozpolcenosti ČSSD a válce více křídel v této straně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue