Soud začal projednávat údajnou zpronevěru při stavbě domů od společnosti Lidové domky. Před soudem stojí její zástupce Pavel Hric (1. února 2016) | foto: MAFRA

Trest v kauze Lidové domky platí. Jednatel zpronevěřil 40 milionů korun

  • 2
Šest let ve vězení potvrdil v pondělí pražský vrchní soud Pavlu Hricovi, který podle obžaloby zpronevěřil více než 40 milionů korun. Firma Lidové domky, za kterou jednal, vybírala zálohy od zájemců o bydlení. Slibovala, že je použije na přípravu stavby, místo toho ale platila jiné náklady nebo skupovala další pozemky.

Hric podle pravomocného rozhodnutí nesmí deset let zastávat funkce statutárního orgánu v obchodních korporacích. Většině z 261 poškozených musí uhradit škodu, kterou svým jednáním způsobil.

Společnost v letech 2004 až 2007 lákala zákazníky na koupi rodinného domu s pozemkem za Prahou do tří milionů korun, klienti se však bydlení nedočkali. Část peněz, které lidé složili jako zálohy, totiž Hric podle obžaloby použil v rozporu s účelem svěření (podrobnosti najdete zde). Podle domluvy měly jít vybrané peníze na výstavbu domků ve Stupicích u Prahy.

Hric se hájil tím, že smlouvy s klienty nepodepisoval a nic neorganizoval. Společnost podle něj řídila jeho tehdejší přítelkyně a jeho společník. Podle jeho obhájkyně byly zálohy klientů platbou za služby společnosti, a proto s nimi firma mohla nakládat a zahrnout je do svého majetku. „Zaměstnanci Lidových domků zacházeli se svěřenými penězi velkoryse ve vlastní prospěch,“ uvedla soudkyně Marie Marková z Městského soudu v Praze, která Hrice odsoudila loni v červnu a proti jejímuž rozhodnutí se muž odvolal.

Ani předsedkyně odvolacího senátu Kateřina Korečková argumentům obhajoby neuvěřila. „Finanční prostředky měly být vráceny jednotlivým poškozeným,“ řekla. Jak již dříve upozornila Hana Marvanová, která zastupuje zájmy velké části poškozených, reálné vrácení peněz je problematické, protože kvůli průtahům se nepodařilo zajistit majetek společnosti.

Plán ztroskotal kvůli územnímu plánu, hájil se obžalovaný

Hric podle obžaloby plánoval koupi pozemků v obci Sibřina, konkrétně v její části Stupice. Pozemky tehdy spadaly pod ornou půdu, muž ale se zastupitelstvem obce jednal o změně územního plánu. Podle verdiktu Hric se zájemci uzavíral smlouvy a současně od nich přebíral finanční zálohy, jejichž celková výše dosáhla 44,7 milionu korun.

Zastupitelstvo obce původně sice schválilo záměr plán změnit, ale poté, co začala část obyvatel protestovat proti plánované zástavbě, se změna neuskutečnila. Většina klientů společnosti pak od smlouvy odstoupila, některým z nich společnost zálohu vrátila, veškeré pohledávky ale uhradit nemohla.

Podle státních zástupců Hric vybíral zálohy i ve chvíli, kdy věděl, že se změna územního plánu neuskuteční. Společnost navíc podle nich poskytovala vysoké půjčky a pořizovala si drahá auta.

Firma Lidové domky už neexistuje, od roku 2007 ji nahradila společnost s názvem Pozemky Stupice. Od listopadu 2007 je v konkurzu. Hric v ní figuroval jako jednatel do roku 2013.

Hric v roce 2016: Někdo si udělal příběh a teď jsem před soudem:

1. února 2016

,

Video