Za nepřijatelná a hrubě znevažující obětí komunistického režimu označili lidovci na sjezdu vyjádření Tomia Okamury na obhajobu komunistů a KSČM. Distancovali se tak od senátora, který je nyní členem jejich společného klubu s nestraníky.

Za nepřijatelná a hrubě znevažující obětí komunistického režimu označili lidovci na sjezdu vyjádření Tomia Okamury na obhajobu komunistů a KSČM. Distancovali se tak od senátora, který je nyní členem jejich společného klubu s nestraníky. | foto: Petr Topič, MAFRA

Lidovci zavrhli člena senátního klubu Okamuru. Kvůli obhajobě KSČM

  • 470
Od Tomia Okamury, který je členem společného senátního klubu lidovců a nezávislých, se na sjezdu distancovala KDU-ČSL. Lidovcům vadí, jak se prezidentský kandidát zastal komunistů a současné KSČM. "Jeho slova hrubě znevažují oběti represí a perzekucí komunistického totalitního režimu," usnesli se v sobotu v Jihlavě.

"Vedení poslední dobou neřeší skoro nic jiného," řekl iDNES.cz zdroj blízký špičkám strany ještě před tím, než na lidoveckém nevolebním sjezdu prošlo "protiokamurovské" usnesení.

Lidovce rozčílil Okamurův blog, který zveřejnil na iDNES.cz a v němž hájil jak současnou KSČM, tak původní komunistické komunistické ideje a Pařížskou komunu z 19. století, kterou označil za to nejdemokratičtější systém, který svět poznal. Současnou KSČM označil za demokratickou parlamentní stranu, která nikdy nestála za miliardovými zlodějnami jako většina vládních stran (blog Okamury najdete zde).

Lidovci v usnesení přijatém na sjezdu označili Okamurova vyjádření za "nepřijatelná a znepokojující". A zdůraznili, že represe a perzekuce komunistického režimu v 50. letech osobně postihly také mnoho členů a členek lidové strany. Usnesení, které navrhl pražský delegát Pavel Mareš, prošlo aklamací drtivou většinou a byli pro něj i lídři KDU-ČSL. "Stejné usnesení už v týdnu přijala i pražská KDU-ČSL," řekla iDNES.cz členka pražského vedení strany Miroslava Mencová.

Okamura to však nevnímá jako překážku dalšímu jednání. "Budu jednat s každou politickou stranou o veřejně prospěšných věcech a prosazování mého protikorupčního a dalšího programu. Jsem nezávislý nestraník a odmítám politikaření," řekl iDNES.cz s tím, že má v plánu dál jednat i s lidovci. 

Lidovci podpořili také antikomunistickou iniciativu z jihu

"Když se podíváme do historie, z čeho prapůvodně vychází myšlenka komunismu, tak je to systém komun, který patří k tomu nejdemokratičtějšímu. Tyto myšlenky byly později zneužity," hájí svůj blog Okamura, který se nyní také u Nejvyššího správního soudu bude domáhat toho, aby ho vrátil mezi kandidáty na Hrad. Ze seznamu adeptů ho ministerstvo vnitra vyškrtlo, když neuznalo velkou část podpisů pod peticemi za to, aby mohl kandidovat (více zde).

Na antikomunistickou notu zahráli lidovci na sjezdu ještě jednou. Podpořili také iniciativu studentů a pedagogů, kteří v jižních Čechách protestují proti nové komunistické radní pro školství v koalici se sociálními demokraty.

Soužití lidovců s Okamurou v jednom senátním klubu nebude mít teď zřejmě dlouhé trvání. Už dříve Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí opustila Eliška Wagnerová. S odůvodněním, že jí vadí názory Jiřího Čunka a Tomia Okamury na Romy (více zde).

Podle Čunka, kterého lidovci neúspěšně prosazovali do vedení Senátu na funkci místopředsedy, to udělala spíš proto, že neunesla, že KDU-ČSL navrhla do funkce jeho, a ne Wagnerovou. Čunek pak ve dvojí tajné volbě neprošel a podle informací iDNES.cz teď budou chtít lidovci na pozici místopředsedkyně Senátu prosadit Miluši Horskou, která je v jejich klubu a je bez stranické příslušnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue