Někdo z této čtveřice může být už v sobotu šéfem KDU-ČSL.

Někdo z této čtveřice může být už v sobotu šéfem KDU-ČSL.

Lidovci vymění vedení. Čunka může zastavit Kalousek

  • 392
Jedna z největších a nejstarších politických stran v zemi stojí před klíčovým rozhodnutím. KDU-ČSL si v sobotu zvolí nové vedení v situaci, kdy proti sobě stojí různé názorové skupiny. Jaké jsou šance jednotlivých kandidátů pár hodin před osudovou volbou?

Představte si, že někdo zazvoní u dveří vašeho domu a oznámí vám, že by se v něm rád ubytoval. A nejen to, brzy by se rád stal i pánem tohoto domu.

Tak nějak lze, s jistou dávkou nadsázky, přiblížit předsjezdovou situaci současného vedení KDU-ČSL. Nutno dodat, že zásadním sjezdem, protože je možné, že se v lidoveckém domě bude uklízet od sklepa až po půdu.

Dosud ho obývají zejména známí politici: nynější úřadující předseda Jan Kasal, jeho předchůdce Miroslav Kalousek či různí poslanci. To se ale může radikálně změnit.

Lidovecký dům chce totiž obsadit "tulák" ze Vsetínska Jiří Čunek. A není sám.

Za ním kráčí další, především moravští politici, kteří se už léta chtějí v Praze zabydlet a určovat politiku "své" strany.

Zbývá jen pár hodin do chvíle, kdy se "nájemníci" pustí do boje. Předvídat, kdo z nich získá klíče, není jednoduché. Je ale docela možné, že vedení lidovců projde totální obměnou.

Čunek je favorit. Ale "jen" na papíře
Pokud by byl kritériem počet nominací z regionů, nemusel by Čunek do Brna vůbec cestovat.

Vždyť pod jeho jménem je na oficiálních internetových stránkách KDU-ČSL uvedeno, že ho na předsedu navrhlo hned sedm krajů. U jeho soupeřky Vlasty Parkanové jsou napsány jen dva kraje. Další dva kandidáti - senátor Adolfa Jílek a exposlanec Jiří Karas - vyrážejí do bitvy dokonce bez podpory krajů.

Jenže politika, zejména ta stranická, je mnohem složitější. Zatímco pohledem veřejnosti je pro mnohé Čunek stěhovač Romů, Parkanová nejoblíbenější politička, Karas podivný odpůrce interrupcí a Jílek zcela neznámý chlapík, straníci se na kandidáty dívají skrze jiné brýle. Jejich pohled proto může být naprosto odlišný.

Tak například: Karase mohou považovat za pravověrného lidovce, který statečně hájí lidský život. Čunka za letitého člena strany, který se osvědčil jako razantní komunální politik a navíc zná stranu dokonale zevnitř.

Parkanovou za kvalitní a nekonfliktní poslankyni, která je mezi lidmi populární a má blízko ke špičkám strany.

A Jílek? I na něm by spolustraníci našli leccos dobrého, třeba to, že on by byl "tmelem" spojujícím rozhádané skupinky v KDU-ČSL.

Rozhodnout může Kalousek
Velmi důležité bude, co delegáti umístí na první místo při svém rozhodování.

Bude pro ně rozhodující, zda ten který kandidát zajistí straně místo ve vládě? A pokud ano, o jaký kabinet půjde? S ČSSD, s ODS, s oběma? Nebo budou za rozhodující pro budoucnost strany považovat její současné (ne)fungování?

Otázky vyvolávají i sami delegáti. Nikdo přesně neví, jaké jsou jejich osobní preference. Jsou to přitom ti samí delegáti, kteří nedávno zvolili předsedou strany jednoznačně Miroslava Kalouska.

Dají stále na jeho slova, i když se trestuhodně "spustil" se socialistou Paroubkem?

Výborný řečník Kalousek totiž na sjezdu bude zcela jistě vystupovat proti Čunkovi a jistě svůj vliv proti němu využije. A pokud jde o vliv, sám Kalousek prohlašuje, že ten má pořád velký.

Situace je komplikovaná a nepřehledná, nakonec může s klidem rozhodnout to, co na stranických sjezdech hraje velmi důležitou roli: zákulisní dohody, kdy si někdo s někým vyjedná podpora a hlasovací stroj se tak dá do "vzorového" chodu.

Politika je prostě obor, kde se nevyplácí dělat jasnovidce. V případě dnešních lidovců platí toto upozornění dvojnásobně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video