Vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (20. ledna

Vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (20. ledna 2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Lidovci varují ČSSD a ANO, že nesmí podpořit návrh na konec lustrací

  • 385
KDU-ČSL varovala své koaliční partnery z ČSSD a ANO před hlasováním pro zrušení lustračního zákona, což navrhli komunisté. "Budeme to považovat za porušení koaliční smlouvy," odvětil šéf lidovců Pavel Bělobrádek na dotaz, jak by KDU-ČSL vnímala hlasy z koalice pro pád lustračního zákona. Část ČSSD přesto pro zrušení lustrací hlasovat chce.

"Návrh na zrušení lustračního zákona je pro nás zcela nepřijatelný," řekl Bělobrádek. Lustrační zákon má podle něj svůj smysl a měl by pokračovat dále. "Principiálně bychom to považovali za obejití nás jako koaličního partnera," varoval Bělobrádek sociální demokraty a hnutí ANO.

Připustil, že koaliční smlouva přímo lustrační zákon nezmiňuje, ale pro lidovce je podle Bělobrádka lustrační zákon tak zásadní věcí, že by ČSSD a ANO neměly návrh komunistů podpořit.

Ostrý postoj KDU-ČSL je zároveň trochu překvapivý. Lidovci totiž akceptovali, aby se ministrem financí a vicepremiérem ve vládě stal šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který nemusel prezidentovi předložit čisté lustrační osvědčení.

Místo toho nová koalice kývla na podmínku prezidenta Miloše Zemana, aby mohl být Babiš jmenován a projednala ve Sněmovně v prvním čtení novelu služebního zákona. Ten přímo lustrační zákon neruší, ale od příštího roku má spolu se služebním zákonem nabýt účinnosti norma měnící řadu zákonů, i lustrační. A to tak, že by se lustrační zákon netýkal členů vlády.

Nyní se pohled právníků na tuto věc liší. Někteří tvrdí, že lustrační osvědčení je nutné. Šéf hnutí ANO Babiš, který se soudí se slovenským Ústavem paměti národa o to, že byl evidován jako spolupracovník tajné policie minulého režimu, se přiklání k právnímu výkladu, že lustrace se již nyní ministrů netýkají.

ANO komunisty nepodpoří, část klubu ČSSD ovšem ano

"Nemáme žádné závazné stanovisko. Předpokládám z logiky věci, že nepodpoříme zrušení lustračního zákona," uvedl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Není si vědom toho, že by koaliční smlouva výslovně stanovila, že strany budou proti zrušení koaličního zákona. Nic to ale podle něj nemění na tom, že podle něj nikdo z poslanců ANO návrh komunistů nepodpoří.

"Žádná koaliční dohoda o tomto není," řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Neočekává závazné hlasování pro poslance jeho klubu. Připomněl, že sociální demokracie v minulosti napadla lustrační zákon u Ústavního soudu, takže podle něj nikdo nemůže po ČSSD chtít, aby byla proti návrhu na jeho zrušení jen proto, že to teď navrhli komunisté.

"Dávno pozbyl smysl. Je koulí na noze dalšího demokratického vývoje," řekl v úterý na adresu lustračního zákona šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Proti návrhu zrušit lustrační zákon protestuje ODS

Proti návrhu na zrušení lustrací se v úterý před začátkem schůze Sněmovny znovu ohradil i předseda opoziční ODS Petr Fiala. Zrušení lustračního zákona se podle něj shoduje s cíli vlády. "Upozorňujeme na nepřijatelnost spolupráce s totalitní mocí," řekl Fiala.

"Z těchto důvodů jsme se před více než dvaceti lety dohodli na tom, že ti, kteří nepředloží lustrační osvědčení, nemohou vykonávat některé funkce," připomněl Fiala. Lustrační zákon hájí i TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video