Lidovci v EU odsoudili zločiny komunismu

  • 10
(Od zpravodaje MF DNES) - Evropská pravice odsoudila komunistický útlak. Zločiny českých, ruských i jiných komunistů byly poprvé pranýřovány na evropské úrovni. "Totalitní komunistické režimy ve střední a východní Evropě zavraždily miliony nevinných lidí," uvádí rezoluce.

Rezoluci o "odsouzení totalitního komunismu" schválil drtivou většinou kongres Evropské lidové strany (EPP), která sdružuje křesťanskodemokratické a konzervativní síly v nejsilnější frakci evropského parlamentu.

"Děláme to s desetiletým zpožděním," uvítal usnesení bývalý irský premiér John Bruton. Rezoluci navrhla lotyšská zástupkyně u Evropského parlamentu Liena Liepina.

Text žádá, aby byly důkladně prošetřeny zločiny komunismu, uctěny oběti rudého násilí a aby iniciátoři či vykonavatelé útlaku upustili od snah získat místo v orgánech EU. Rezoluce rovněž upozorňuje na to, že zatímco zločiny nacismu byly mezinárodně odsouzeny, u komunismu takový odsudek chybí.

Navrhuje vytvořit "národní výbory pro šetření o porušování lidských práv" v éře komunismu. Zjištěné zločiny mají být sděleny "nezávislému tribunálu" na evropské úrovni.

Brusel nechce "rudé"
Evropští lidovci vyzvali "všechny ty, kdo zamýšlejí převzít politickou funkci v institucích EU, aby odkryli své profesní i politické aktivity v bývalých komunistických státech" a případně upustili od záměru usednout v Bruselu či Štrasburku.

CO NAVRHUJE EVROPSKÁ PRAVICE

- schválit oficiální deklaraci EU, která odsoudí totalitní komunismus
- vyhlásit "Den obětí" komunistických režimů
- vytvořit muzeum obětí komunismu
- vytvořit vědecké a dokumentační středisko pro zločiny komunismu
- odtajnit dokumenty o komunistických zločinech
- vytvořit národní výbory, jež prošetří porušování lidských práv komunisty; výsledky mají být sděleny nezávislému orgánu, asi na úrovni EU

"Nemyslí se tím řadoví komunisté, ale ti, kdo mohli iniciovat utlačovatelské aktivity nebo mluvit do nich," uvedl jeden z českých zástupců na kongresu, poslanec KDU-ČSL Vilém Holáň.

Evropští lidovci však svou výzvu zmírnili. Z rezoluce například zmizela výzva, aby žádná strana v unijním parlamentu nepřijímala do svých řad vůdčí postavy bývalých komunistických režimů.

Lidovci jsou pod tlakem dalších částí parlamentu. Proti nejsou jen levicová seskupení, která to označují za nový "hon na čarodějnice". Protestují i evropští liberálové, jejichž podpora zajišťuje lidovcům většinu v dnešním parlamentu.

"Je na každém členském státu, aby se vyrovnal se svou minulostí a mělo by se to dělat spíše na národní než na evropské úrovni," uvedl šéf liberální poslanecké frakce Graham Watson.

Z východu míří exkomunisté
Rezoluci přijal kongres, kde se EPP připravovala na příští evropské parlamentní volby, kterých se poprvé zúčastní i Češi. Evropští lidovci v nich usilují o udržení či posílení svého zastoupení v parlamentu unie.

Rezoluce může tyto volby ovlivnit. Bude nepříjemná třeba pro maďarské socialisty, jejichž volební listinu vede László Kovács, dnešní ministr zahraničí a bývalý člen ústředního výboru komunistické strany.

Vytváří také základnu pro přísnou "lustraci" uchazečů o místa v Evropské komisi. Každý příští komisař se musí obhájit před poslaneckými výbory. Mezi uchazeči je i bývalý estonský premiér a dlouholetý člen sovětské komunistické strany Siim Kallas.


Video