Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek. - Šéf KDU-ČSL rezignoval na svoji funkci. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Lidovci ukončili jednání s ČSSD, Kalousek rezignoval

  • 3217
Lidovci s okamžitou platností ukončili jednání s ČSSD o menšinové vládě tolerované komunisty. Šéf strany Miroslav Kalousek, který na tento model ve čtvrtek přistoupil, rezignoval na svou funkci.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Kalousku, odstup, žádají lidovci z regionů
ČSSD slíbila lidovcům nižší daně i smlouvu s Vatikánem
Politologové: Kalouska zahnala do rohu ODS
Nechceme vás zničit, napsal KDU-ČSL Topolánek

Kalousek na tiskové konferenci po skončení jednání celostátního výboru strany prohlásil, že vedení KDU-ČSL ujišťuje veřejnost, že se po celé volební období nezúčastní žádné vlády, která by se opírala o KSČM.

Ukončení rozhovorů s ČSSD na odpoledním jednání navrhl podle zjištění MF DNES první místopředseda strany Jan Kasal.

Proti účasti lidovců v takovém kabinetu se během pátku vyslovila většina regionálních organizací KDU-ČSL. Některé požadovaly rezignaci celého předsednictva.  - více zde

Kalousek: Rozhodl jsem se už dříve
Miroslav Kalousek se podle svých slov k rezignaci rozhodl už ve chvíli, kdy Mirek Topolánek přišel s návrhem na menšinovou vládu ODS. 

"V ten okamžik se zhroutil politický koncept, kterému jsem dlouhodobě věřil a ve kterém jsem spatřoval budoucnost české politické scény," vysvětlil. "Chtěl jsem ale nejprve pro svoji stranu vyjednat podmínky, které by jí zajistily dlouhodobou existenci na politické scéně."

Proto prý těsně před podpisem opoziční smlouvy strčil nohu do dveří, jak sám řekl, doslova "za tři minuty dvanáct". "Pokusil jsem se vyjednat nový koncept kvůli perspektivě KDU-ČSL na politické scéně," uvedl.

Rezignovat na svoji funkci se prý nerozhodl proto, že k tomu byl vyzván svými stranickými kolegy. "Udělal jsem to proto, že neznám už žádné další řešení. Rád uvolním místo někomu, komu se ho podaří najít," řekl Kalousek.

Kalouskův stranický kolega, ale zároveň i jeho největší odpůrce, místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, chování své strany ocenil. "Klobouk dolů před naší členskou základnou. Zachránila naši partaj před hanbou," řekl MF DNES.

ČSSD vládu ODS nepodpoří
Sociální demokraté na vývoj u lidovců reagovali prohlášením, že nepodpoří ani nebudou tolerovat menšinovou vládu Mirka Topolánka. MF DNES to řekl první místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Kalouskova rezignace je podle něj pro lidovce nešťastný krok. "Myslím, že je to začátek konce KDU-ČSL jako samostatné politické síly. Teď už bude jen živořit ve stínu ODS," míní Sobotka.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek ocenil Miroslava Kalouska jako skutečného profesionála. "Vždy jsem obdivoval odvážné politiky a pan Kalousek jím rozhodně byl," řekl.

Navíc podle něj předběhl dobu, protože si uvědomil, že dlouhodobé trendy malým stranám nepřejí. "Svými kolegy za to ale nebyl oceněn," dodal Paroubek.

ODS odmítá jednat s Paroubkem
Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se domnívá, že odchod Kalouska z funkce výrazně změní politickou mapu České republiky. Poslední vývoj událostí je ale podle ní logický.

"V Česku jsou pořád některé otázky ve společnosti hluboko zakořeněny. Mezi ně patří i komunistické zločiny. Pro KDU-ČSL a Miroslava Kalouska nebyla jiná cesta," řekla iDNES.cz.

"Jsme připraveni s KDU-ČSL dále jednat, myslíme si, že to stále jsou partneři pro vytvoření vládní koalice, stejně jako zelení. Nevylučujeme ani možné jednání s ČSSD, ale nebudeme jednat s Jiřím Paroubkem, který podle mě porušil ústavu, když se pokusil sestavit vládu, přestože tím byl pověřený Mirek Topolánek," dodala Němcová.

Gross: Chtěl posilovat spojenectví kšefty
"Myslím si, že odchod Kalouska lidovcům prospěje," řekl MF DNES bývalý premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross, na jehož pád se odstupující šéf lidovců podílel. "Přál bych KDU-ČSL, aby měla v čele někoho, kdo se řídí křesťanskými přístupy k životu," dodal.

Ocenil Kalouskovu pracovitost, pragmatičnost a komunikativnost, odsoudil naopak, že se řídil podle toho, co mu zajistí podíl na moci.

Charakteristická je prý věta údajně pronesená exšéfem lidovců před několika lety, že čím více kšeftů spolu udělají ve vládě, tím silnější bude jejich osobní spojenectví. "Jsem rád, že jsme osobní spojenci nikdy nebyli," uzavřel Gross.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video