Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | foto: Dan Materna, MF DNES

Lidovci Topolánkovi tleskali, Paroubek se mu vyhnul

  • 1189
Premiér Mirek Topolánek se pokoušel ještě na poslední chvíli přesvědčit sociální demokraty a lidovce, aby podpořili jeho vládu. Zástupci ČSSD dali hned po jeho návštěvě v poslaneckém klubu najevo, že mu hlas nedají. Lidovci konečné slovo ještě neřekli.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek má nový plán, možná i několik

Parlamentními chodbami procházela zvláštní skupinka. Uprostřed premiér Mirek Topolánek, před ním a za ním muži z ochranky a společně s nimi Topolánkův asistent Radim Ochvat. Tato "delegace" navštívila kluby ČSSD a KDU-ČSL, nakonec ji čekal vlastní klub.

"Měl jsem přibližně dvanáctiminutový projev," sdělil Topolánek MF DNES po odchodu od socialistů. Jak dopadl, nechtěl říci. Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek i místopředseda strany Zdeněk Škromach novinářům řekli, že si premiér jejich podporu rozhodně na poslední chvíli nezískal.

O přijetí Topolánka svědčilo i chování šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který si proslov svého největšího rivala ani nešel poslechnout. "Píši si projev, to je můj džob," řekl MF DNES.

Už před příchodem premiéra ale předseda ČSSD jasně prohlašoval, že jeho poslanci budou jednotní. "Nepředpokládám, že by podlehli jeho okouzlujícímu projevu," tvrdil.

Premiér chodil podzemím
Topolánek si k "procházce" mezi kluby vybral poněkud neobvyklou cestu. Aby se nemusel setkat s novináři, procházel tunelem mezi budovami, v nichž na Malé Straně sídlí kluby ČSSD a KDU-ČSL.

Před polednem zavítal Topolánek do klubu křesťanských demokratů. Zaklepal a nahlédl dovnitř. "Dobrý den, nejdu brzy?" zeptal se. "Nechci nikoho přesvědčovat, chci jen říct svůj názor," řekl na úvod svého projevu.

V době, kdy premiér promlouval k lidovcům, navštívil klub ODS šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek. Oficiálně je požádal o vypárování nemocné poslankyně Mazuchové. Občanští demokraté ho ujistili, že platí pondělní slova premiéra Topolánka, že právě on se hlasování neúčastní. - více zde

Lidovci jsou stále tajemní
Lidovecký klub opustil Topolánek asi po hodině. "To se zeptejte jich," odpověděl na otázku, jestli se mu křesťanské demokraty podařilo přesvědčit. Dodal, že sám má ze setkání s KDU-ČSL "výborný pocit". Jeho vystoupení lidovci dokonce odměnili potleskem.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Jiřího Stodůlky nelze poslancům nařídit, jak mají hlasovat. "To odporuje demokratickým principům, my můžeme pouze dát určité doporučení," řekl MF DNES. Jaké doporučení lidovečtí poslanci dostanou, ale neřekl.

"Pan premiér velmi slušně požádal o hlasy našich poslanců," shrnul návštěvu Topolánka v lidoveckém klubu. Dodal, že řeč byla o některých kapitolách programového prohlášení, jako je například podpora venkova.

Podobně tajemný byl i nedávný předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek. "Nechte nás, radíme se," podotkl pouze. Podle dosavadních informací se zdálo, že právě on bude jediným lidovcem, který pro novou vládu ruku nezvedne. "Svůj názor jsem nezměnil," řekl později, když na chvíli opustil jednání klubu.

Schůze Sněmovny začíná ve 14 hodin. Zatím není jasné, zda se bude o důvěře Topolánkově vládě hlasovat již dnes. Bude záležet na tom, kolik poslanců se přihlásí do rozpravy, která bude hlasování předcházet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video