Lidovecký lídr Jiří Čunek plánoval, že z krajské vlády vymete představitele dosavadní vlády. Místo toho ho hejtman Mišák vůbec nevzal do rady.

Lidovecký lídr Jiří Čunek plánoval, že z krajské vlády vymete představitele dosavadní vlády. Místo toho ho hejtman Mišák vůbec nevzal do rady. | foto: Luděk Ovesný

Volební triumf je Čunkovi k ničemu, žádá přímou volbu hejtmana

  • 36
"Mám morální nárok na křeslo hejtmana." Tento výrok Jiřího Čunka je zřejmě i tím, který si může dát na náhrobek svých hejtmanských ambicí. Přestože získal v krajských volbách jasně největší počet preferenčních hlasů, nedokázal lídr lidovců svou stranu dostat do krajské koalice.

V krajských volbách Čunek získal téměř 11 tisíc preferenčních hlasů, což je nejvíc ze všech. Hejtmana Stanislava Mišáka z ČSSD zakroužkovalo "pouhých" 8 108 voličů.

Politolog: V zastupitelstvu bude silná opozice

Jako logický výsledek vidí politolog a zlínský rodák Karel Kouba z Univerzity Hradec Králové výslednou koalici sociálních demokratů, komunistů a Zemanovců ve Zlínském kraji.
"Dalo se předpokládat i to, že Zemanovci budou hrát v povolebním vyjednávání důležitou roli," upozornil Kouba.
Podle něj bylo hodně důležitým krokem spojenectví Zemanovců a sociálních demokratů. "Chytře prohlásili, že budou partnerem ČSSD, což sociálním demokratům ztížilo možnosti dalšího vyjednávání," podotkl.
Pro Zemanovce tak koalice dopadla velmi dobře na to, jaký měli zisk po volbách. "Získali čtyři mandáty, ale z toho dokázali vydobýt dvě místa v radě," poukázal politolog.
Zato komunisté svých devět mandátů trochu prohospodařili. Vytěžili z toho pouze dvě místa radních stejně jako Zemanovci, kteří získali oproti nim polovinu hlasů.
"Komunisté se však spokojili s tím, že budou v radě. Jaký budou mít vliv, to zřejmě neřešili," řekl Kouba.
Pro Zlínský kraj je to historicky první levicová vláda. Rozvoj regionu by to však podle politologa ovlivnit nemělo.
"Radikální změny bych nejspíš neočekával. Na ty ani kraje nemají pravomoce," upozornil Kouba.
Očekává spíš pozitivní zprávy vzhledem k tomu, že bude na kraji poprvé silná opozice. "Dřív vládla Zlínskému kraji většinová koalice a kvůli tomu byla slabá a roztříštěná opozice," míní politolog.
To by se teď mělo změnit i díky jasnému vyhranění: levicová vláda, pravicová opozice.
"Doposud byla ve Zlínském kraji vždy velká koalice, což rozvoj kraje brzdilo víc než současná levicová vláda. Raději ať má silnou opozici," naznačil Kouba.
V opozici se podle něj otevírá možnost předvést se pro dva nejhlasitější kritiky krajské politiky - Petra Gazdíka a Jiřího Čunka.  "Oba lídři by tak mohli ukázat, co opravdu umí," poznamenal politolog.

Ani výtečný volební výsledek, ke kterému Čunek lidovce vytáhl (10 mandátů, 18,3 % hlasů, 2. místo), však nakonec KDU-ČSL nestačil k tomu, aby některý její člen zasedl v radě.

Přitom sociální demokracie tvrdila, že i lidovci jsou namísto komunistů ve hře o koaliční křesla.

"To, že bychom pro ně byli partner, ale podle mě nikdy nemysleli vážně. O programu se s námi nebavili, vždy jen o pozicích," podotkl Ondřej Benešík, lidovecká trojka a starosta Strání.

Čunek se ani nemusel bát, že nastane "vsetínský model". Ten lidovci aplikovali před dvěma lety v komunálních volbách ve Vsetíně, kdy byl Čunek vykroužkovaný z 6. místa lidovecké kandidátky na 1. pozici s drtivým náskokem.

Že není hejtmanem? To Čunka mrzí kvůli voličům

Starostou Vsetína ani členem vedení města se však nestal. Přes palubu ho hodili lidovci výměnou za to, že budou koaličními partnery s ODS, ČSSD a TOP 09.

"Ani jednou jsem po těchto volbách neuvažoval o tom, že by mě kolegové, kteří mi dali důvěru jako lídrovi, obětovali," nebál se stejného scénáře Čunek.

To potvrzuje i Ondřej Benešík. "Ne, to si nedokážu představit, že bychom kvůli postům Jiřího Čunka odpískali. KDU-ČSL, která tak jedná, je minulostí," říká rezolutně Benešík.

Fakt, že se nestal hejtmanem, Čunek nebere nijak osudově. Má slušnou náplast, úspěšnou obhajobu senátorského křesla.

"Mrzí mě to jen kvůli voličům, kteří mi dali důvěru," zalitoval na chvilku.

Podle politologa Karla Kouby doplatil vsetínský politik na přehnané ambice. "Nerozumím tomu, proč nebyl schopný snížit své očekávání," podotkl Kouba.

Pro Čunka však z povolebního vyjednávání vychází jiné poučení. "Zasadím se jednoznačně o přímou volbu starostů a hejtmanů," tvrdí. Asi ví proč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue