Lidovci se perou o evropská křesla

  • 79
Souboj o křesla v Evropském parlamentu neprobíhá jen mezi stranami, ale i mezi jejich vlastními kandidáty. Otevřeně to přiznali lidovci, jimž nejnovější průzkum agentury TNS-Factum dává šance na dvě křesla. Pod velkým tlakem je tak nyní jejich lídr Zuzana Roithová.

Ta MF DNES naznačila, že preferenční hlasy mohou zamíchat pořadím na kandidátce.

Velvyslanec Česka ve Vatikánu Pavel Jajtner, který je na třetím místě lidovecké kandidátky, rozjel vlastní kampaň s cílem přeskočit Roithovou. Nechal si vytisknout desetitisíce letáčků, na nichž lidovecké voliče vyzývá, aby zakroužkovali jeho jméno a posunuli ho nahoru.

Kdo navíc Jajtnerovi napíše jména sedmi lidí, kteří mu slíbí preferenční hlas, může od něho vyhrát zájezd za 10 tisíc korun. "Volby jsou soutěž, vedení strany nic nenamítá," řekl MF DNES Jajtner.

To ve čtvrtek potvrdil i šéf lidovců Miroslav Kalousek. Lidovci mají s kroužkováním zkušenosti. Před dvěma lety na to doplatili unionisté, když s KDU-ČSL kandidovali ve Čtyřkoalici. Do sněmovny se tak nedostal třeba Ivan Pilip.

Volte mě a vyhrajete zájezd
Křesla v Evropském parlamentu jsou pro některé kandidáty natolik lákavá, že vyzývají voliče, aby jim dali přednost před jejich kolegy na lepších místech kandidátky.

Společná fotografie s papežem Janem Pavlem II., osobní požehnání od královéhradeckého arcibiskupa Karla Otčenáška a soutěž o zájezd za deset tisíc korun. Takové zbraně vytáhl velvyslanec České republiky ve Vatikánu, lidovec Pavel Jajtner, aby zvrátil pořadí na kandidátce pro volby do Evropského parlamentu, které určila strana.

Není sám, kdo vede takovou osobní kampaň. Lidovecký hejtman Jan Březina má na přesvědčování voličů müsli tyčinky se svou podobiznou.

Předběhnou Roithovou?
Senátorka Zuzana Roithová, která vede evropskou kandidátku KDU-ČSL, příliš neskrývá nervozitu. "Lidé nevědí, že by mi taky měli dát kroužek před mým jménem. Každý si myslí, že když je někdo lídr, má zaručeno, že bude zvolen. To ale není pravda," řekla Roithová.

Jajtner přiznal, že investoval desetitisíce korun, aby svou stranickou kolegyni přeskočil. Utratil je hlavně za letáky. Na nich slibuje zájezd pro výherce soutěže o to, kdo mu sežene preferenční hlasy a pošle mu lístek se jmény a adresami lidí, kteří ho ve volbách zakroužkují.

"Nebudu jim volat, abych se ptal, zda to dodrží. Svědomí lidem nedovolí lhát," tvrdí Jajtner. Kalouska jeho aktivita nechává klidným. "Vzal jsem to na vědomí. Nic mu nezakážu," řekl Kalousek.

Roithová se lídrem kandidátky KDU-ČSL stala loni na podzim na stranickém sjezdu. Pouhý den poté, kdy skončila ve funkci místopředsedkyně strany. Byla věrným spojencem Cyrila Svobody, kterého vystřídal Kalousek v čele strany.

Nahoru chce i Zvěřina
Lidovci nejsou jedinou stranou, kde se kandidáti z nižších míst snaží dostat nahoru. Třeba poslanec ODS Jaroslav Zvěřina, který je na kandidátce své strany až na desátém místě, vydal své vlastní volební noviny.

"Na svou kampaň jsem dal řádově desetitisíce korun," přiznal. ČSSD podle volebního manažera Martina Starce osobní kampaň svých lidí nepodporuje. "Je to společná kandidátka ČSSD, nic takového není třeba," zdůraznil Starec.

Přeskočit nebude obtížné
Snaha kandidátů z nižších příček "vyškrábat" se preferenčními hlasy nahoru nemusí být marná. Zákon tomu nahrává.

Voliči mohou zakroužkovat dva lidi. Ti postoupí nahoru v případě, když dostanou alespoň pět procent přednostních hlasů ve srovnání s počtem hlasů pro stranu, za niž kandidují.

V případě strany s počtem voličů kolem deseti procent, jakou je podle průzkumů KDU-ČSL, a při volební účasti pod padesát procent může stačit k postupu nahoru zhruba patnáct až dvacet tisíc přednostních hlasů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue