Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: ČTK

Lidovci chystají zmrtvýchvstání. Bělobrádek sází i na propad TOP 09

  • 656
Po volbách v červnu 2010 to vypadalo, že je s KDU-ČSL amen. Jenže dva roky poté, co ji voliči nepustili do Sněmovny, průzkumy ukazují, že by se tam lidovci zase vrátili. A v jednom už dokonce v srpnu předstihli TOP 09. "Věříme, že to bude pokračovat, že se voliči odvracejí od nových stran," řekl iDNES.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Agentura SANEP lidovcům v srpnu přisoudila 7,9 procenta, vládní TOP 09, jejíž popularita klesá, jen 7,1 procenta. I když jiné průzkumy předvídají formaci Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga větší oblibu, pro KDU-ČSL je zásadní, že se před podzimními volbami vrátili znovu do hry. To se ukázalo i před pár dny v Senátu, kdy jejich klub posílil Miroslav Krejča, jenž opustil ČSSD.

"Podle mě se to zlomilo v době, kdy se řešila aféra CASA a to, jak Kalousek vystupoval proti tomu, aby byla Vlasta Parkanová zbavena imunity. Lidé čekali, že se proti tomu vymezí Karel Schwarzenberg, ale to se nestalo. Nám to dává šanci," věří předseda lidovců Bělobrádek, který bude na podzim kandidovat jako lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji, odkud pochází.

Zůstali u nás srdcaři, říká šéf lidovců

A po zkušenosti s Věcmi veřejnými a TOP 09 si podle něj lidé rozmyslí volit nové, nevyzkoušené strany, aby se pak nedočkali nepříjemného překvapení. Zejména pokračující propad TOP 09, do které odešla část politiků KDU-ČSL v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, by křesťanským demokratům nahrál.

"Zůstali u nás srdcaři, ne lidi, kteří dělají přes politickou stranu kariéru. Nikdo nám už teď navíc nemůže předhazovat, že jsme v každé vládě," řekl iDNES.cz Bělobrádek.

V "jižním pásu" republiky (v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském a Zlínském kraji) a navíc v Moravskoslezském budou kandidovat sami, jinde v koalicích. Například se zelenými. "Naší ambicí je minimálně obhájit 56 mandátů v krajích a v Senátu vyhrát ve čtyřech obvodech," stanovil si laťku Bělobrádek.

S bývalým šéfem hasičů, s Čunkem i protikorupčním Michálkem

Mezi silné senátní kandidáty strana počítá například bývalého šéfa hasičů Miroslava Štěpána, který kandiduje v Náchodě, exposlance Ludvíka Hovorku ve Zlíně, bývalého předsedu Jiřího Čunka ve Vsetíně a překvapit v pravicověji orientované Praze může Libor Michálek, muž, který svým svědectvím před dvěma lety politicky "odstřelil" tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Michálek, který kandiduje na Praze 2 s podporou lidovců, Strany zelených a České pirátské strany, si nahrál ministrova poradce Martina Knetiga, který ho nutil ke korupčním praktikám, údajně pro zajištění financování politikovy kariéry (více o Michálkově kandidatuře najdete zde).

Na volby si podle Bělobrádka lidovci vzali desetimilionový úvěr a věří, že voliče zaujmou vlastní politikou. V Senátu se postavili jasně proti zvyšování DPH i proti vládní verzi důchodové reformy, naopak s koalicí byli pro církevní restituce. Když šel Prahou průvod gayů a lesbiček, uspořádali Mladí křesťanští demokraté vlastní průvod na podporu tradiční rodiny, ve kterém šel i Bělobrádek.

Na nedávné programové konferenci se lidovci jasně postavili za majetková přiznání a zrušení anonymních akcií. Stát musí vzít podle Bělobrádka peníze lidem, kteří mají bez odpovídajících příjmů tryskáče, miliony zakopané pod podlahou či v akciích na doručitele. "Nastal čas, aby si stát tyto peníze vzal zpět," řekl Bělobrádek na programové konferenci KDU-ČSL. A každá neprokázaná koruna musí být podle strany zdaněna 95 procenty (více zde).

Vlastní kandidátku Zuzanu Roithovou strana navrhla do prezidentské volby a díky silné členské základně se jí o 50 tisíc potřebných podpisů má postarat 5 tisíc lidí, kteří na tom pracují na principu pyramidy: "desítkáři" mají sehnat deset podpisů, které předají "stovkařovi" odpovědnému za stovku podpisů a ten "tisícovkáři".

Díky sofistikovanému systému má bývalá ministryně zdravotnictví a nyní europoslankyně Roithová slušnou šanci, že 50 tisíc podpisů sežene. A svou stranu pomůže zviditelnit i v kampani před podzimními volbami. "Vůbec nemyslím na to, že by mě mohlo nominovat deset senátorů, kdybychom na podzim výrazně uspěli. Někteří lidé mi dokonce nabízeli, že mi seženou podpisy u senátorů odjinud, ale já pevně věřím na podpisy od občanů," řekla iDNES.cz Roithová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video