O návrhu chtějí lidovci jednat s ODS a ČSSD.

O návrhu chtějí lidovci jednat s ODS a ČSSD. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidovci přišli s kompromisem, za recept chtějí vybírat jen dvacetikorunu

  • 150
Nové lidovecké vedení přišlo s kompromisním řešením výběru poplatků u lékaře. Podle předsedy Cyrila Svobody jsou oba levicové návrhy na zrušení či omezení poplatků špatné. KDU proto navrhuje jednotný poplatek za recept ve výši 20 korun. Od placení u lékaře chce osvobodit děti a důchodce, poplatek za recept a pobyt v nemocnici by ale zůstal.

"V současné době jsou v Senátu předloženy dva návrhy zákonů na úpravu regulačních poplatků ve zdravotnictví. Podle KDU-ČSL jsou oba tyto návrhy špatné, navíc na nich neexistuje politická ani celospolečenská shoda," uvedl předseda strany Cyril Svoboda na tiskové konferenci po jednání předsednictva. - o dvou návrzích na změnu poplatků čtěte zde

Zároveň představil vlastní návrh, podle kterého by zůstal poplatek za recept, nově by se ale platilo 20 korun za jeden recept (bez ohledu na počet předepsaných léků) místo současných třiceti korun za každou položku na receptu.

Od poplatků u lékaře by byli osvobození starobní a invalidní důchodci, i nadále by ale platili poplatek za recept, pohotovost a pobyt v nemocnici. Neplatili by mladí do 19 let ani dárci krve a kostní dřeně.

Podle Svobody musí také co nejdříve přestat chaos při vybírání regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. "Chaos, který vznikl díky postupu ČSSD, musí co nejdříve skončit," řekl Svoboda. O svém návrhu chtějí podle něj lidovci jednat se zástupci ODS a ČSSD.

O návrhu ČSSD a KSČM na omezení, respektive úplné zrušení poplatků bude jednat Senát 17. června. "I když se s ODS a ČSSD nedohodneme, předložíme to jako náš pozměňovací návrh," řekl Svoboda.

Od socialistického návrhu se lidovecký liší v tom, že nevymezuje jako další chráněnou skupinu lidi s příjmem do dvojnásobku životního minima. U dětí a důchodců, které osvobozuje od placení u lékaře, ponechává poplatky za recept.

Pokud by o svém návrhu přesvědčili ČSSD, měla by opozice spolu s lidovci ve Sněmovně velkou sílu omezení poplatků protlačit.

Už dříve stínový ministr David Rath (ČSSD) avizoval, že pokud by se nepodařilo prosadit úplné zrušení poplatků, pokusila by se sociální demokracie zrušit je aspoň pro některé skupiny obyvatel. - čtěte Rath chce od poplatků ulevit seniorům, na plošné zrušení nemá hlasy

Lidovci vytáhli i proti hazardu

Nová KDU-ČSL také před volbami vyhlásila válku hazardu, videoterminálům a sázení přes internet, které před časem povolil exministr financí Miroslav Kalousek.

Podle lidovců je nárůst hazardu nebezpečným a destruktivním jevem, který ničí mezilidské vztahy, rozbíjí rodiny a přináší kriminalitu. "Patologické hráčství považujeme za mimořádně nebezpečné pro naši bezpečnost," řekl Svoboda.

Třebaže sázení přináší státu zisky, není možné, aby stát vydělával na takovém podnikání. To, že se tak děje, je kvůli nedostatečné právní úpravě a absolutnímu selhání ministerstva financí, které licence na automaty uděluje.

"To se musí změnit, jsme připraveni čelit tlaku loterijních společností," tvrdí šéf lidovců.

Jaké jsou zisky ze sázení

rok 1998 - 48 miliard korun

rok 2006 - 100 miliard korun

rok 2008 - 129 miliard korun

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video