Nový místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík

Nový místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Lidovci odsoudili ruskou agresi, odmítli také politický islám

  • 221
Nová hvězda lidovců, nováček mezi místopředsedy strany Ondřej Benešík, prosadil na sjezdu razantní usnesení na podporu Ukrajiny a odsuzující Rusko. „KDU-ČSL podporuje územní celistvost Ukrajiny, odsuzuje ruskou agresi a zásadně odmítá přepisování hranic vojenskou silou,“ píše se v usnesení. Lidovci se také ohradili proti politickému islámu.

Lidovci budou podle textu, pro který získal Benešík podporu, „pro zachování, v případě potřeby i zpřísnění sankcí do doby, než Rusko ustoupí od své agresivní politiky“. Nikdo z delegátů sjezdu proti takto natvrdo formulovanému usnesení nevystoupil a drtivá většina ho téměř jednomyslně podpořila.

Ministři za KDU-ČSL už dosud ve vládě nejrazantněji ze tří vládních stran vystupovali na podporu Ukrajiny a proti anexi Krymu Putinovým režimem.

Lidovci také podpořili to, aby byl stanoven termín pro přijetí eura Českou republikou. To zatím vláda Bohuslava Sobotky neudělala, vládní strany se na tom neshodly vzhledem k rezervovanému postoji ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Rezervovaně k uprchlíkům, kriticky k „politickému islámu“

Sjezd KDU-ČSL se vyjádřil i k otázce tlaku na kvóty pro jednotlivé země Evropské unie pro rozdělení uprchlíků, kteří se do Evropy snaží dostat z Afriky přes Středozemní moře a z válčící Sýrie. 

„Podporujeme hledání společného řešení v rámci EU, avšak trváme na tom, že rozhodnutí o přijímání uprchlíků musí nadále zůstat v kompetenci národních států,“ praví se doslova v usnesení přijatém na sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně.

Lidovci se postavili také proti politickému islámu. Obsahuje podle nich prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy. „KDU-ČSL rozlišuje mezi islámem jako náboženstvím a politickým islámem jako ideologií, která nese prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy,“ uvedla strana v usnesení. „Evropská nemuslimská většina musí vést s muslimskou menšinou neustálý dialog, vycházející ze zdůraznění evropských hodnot,“ dodává usnesení s tím, že v dialogu musí být důrazně rozlišováno mezi islámem jako náboženstvím a politickým islámem jako státní ideologií.

Evropa podle lidovců nesmí tolerovat vyjadřování nenávisti ke svým základním hodnotovým pilířům. „Sebevědomá Evropa musí vyžadovat, aby i v muslimských zemích byla respektována svoboda vyznání, jako ji respektujeme my, Evropané,“ uvedli. Usnesení na sněmu přednesl europoslanec Pavel Svoboda.

„Pro mnohé muslimy je naše pojetí demokracie a lidských práv hříšné, protože odporuje právu šaría. Když etablované strany v Evropě tyto problémy neřešily, tak se jich bohužel ujala krajní pravice se vším neblahým balastem, co k tomu patří, tedy s přepjatým nacionalismem a populismem,“ zdůraznil Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video