Bonus nechceme, i když by se silným stranám líbil, říká šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa.

Bonus nechceme, i když by se silným stranám líbil, říká šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa. | foto: RADEK KALHOUS

Lidovci navrhují změnu voleb: 199 poslanců a žádný bonus pro vítěze

  • 133
Dva týdny poté, co vláda odsouhlasila reformu volebního systému, přišli lidovci s absolutně rozdílným návrhem. Nesouhlasí se zavedením bonusu pro vítěze, který by usnadnil tvorbu stabilnějších vlád. Místo toho navrhují snížení počtu poslanců na 199. KDU-ČSL nechce ani slučování krajů navrhované vládou.

Reforma má opravit dvě zásadní chyby současného systému - neproporcionalitu, na které tratí malé strany, a neefektivnost, kvůli níž vznikají nestabilní vlády.

Topolánkův kabinet proto před dvěma týdny vybral tzv. řeckou variantu, která proporcionalitu řeší sloučením krajů a vítězi přidává poměrně velký "plovoucí" bonus. - čtěte více o reformě navrhované vládou

Lidovci, kteří na vládním jednání hlasovali proti, nyní přicházejí s vlastním návrhem. Jedná se o hybrid, který neodpovídá ani jedné z původních šesti variant předložených ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Lidovci nechtějí bonus, ale 199 poslanců

Lidovecký návrh dokonce ani nesplňuje jedno z koaličních zadání reformy. KDU-ČSL totiž navrhuje zcela vyškrtnout bonus pro vítěze voleb, který měl zajistit vznik vlád se stabilnější většinou.

"Není šťastný. I když víme, že velké strany by ho chtěly," říká o bonusu pro vítěze šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa.

Místo bonusu pro vítěze navrhují lidovci snížit počet poslanců na liché číslo. "Budeme dávat pozměňovací návrh článku 16 z Ústavy, aby počet poslanců nebyl určen číslovkou 200, ale 199," řekl iDNES.cz Severa.

Lidovci chtějí změny Ústavy procpat společně s ústavním zákonem o přímé volbě prezidenta. "Takové spojování je to nejnešťastnější," kritizuje to politolog Tomáš Lebeda. Podle něj to může být důvod, proč jinak racionální návrh neprojde.

Lebeda návrh na snížení počtu poslanců chválí, protože zabrání absolutním povolebnímu patu, který v roce 2006 zablokoval Sněmovnu. Upozorňuje ale, že vláda s většinou 100 ku 99 také není stabilní a její členové jsou korumpovatelní.

"Stále je na místě přemýšlet o mírném bonusu pro vítěze," říká Lebeda.

Zachovat kraje je správné, chválí lidovce politolog

Lidovci ve svém návrhu řeší hlavně spravedlnost a proporcionalitu systému. Chtějí zachovat volební kraje, ale přepočítávat v nich hlasy na mandáty jinou matematickou metodou. V tom by se návrh nejvíce blížil tzv. skotské variantě. (viz v boxík) - čtěte o výhodách skotského systému

Skotská varianta

V tzv. skotské variantě se v prvním skrutiniu přidělovalo 175 křesel. Zbylých 25 bylo ale rozděleno celorepublikově takovým způsobem, aby byl zvýhodněn vítěz na úkor druhé strany.

Jak přesně si metodu představují, zatím lidovci nesdělili. Počítají ale se dvěma skrutinii, tedy koly přepočítávání. Hlasy, které by se nepřidělily v prvním, by ve druhém kole připadly stranám, které měly v určitých krajích nejblíže k dosažení mandátu, ale nedostaly ho. To by podle Severy mělo vytvořit zcela spravedlivý systém.

Podle politologa Lebedy, který propaguje skotský systém, je zachování krajů dobrý nápad. "Pochopili, že proporcionality se dá dosáhnout i bez slučování krajů," řekl iDNES.cz.

Lidovci tlačí ODS ke kompromisu

Právě se slučováním krajů do širších celků počítala tzv. řecká varianta, kterou před 14 dny vybrala vláda. To by zaručilo, aby zelení nedostali jako v roce 2006 v malém Libereckém kraji přes 10 procent hlasů, ale žádného poslance. Slučování krajů ale může vést k tomu, že ze soutěže stran uvnitř regionu se stane boj krajských buněk jedné strany o volební kořist. - čtěte o výhradách experta ke slučování krajů

Paradoxní je, že právě lidovci ještě před nedávnem obhajovali úplné sloučení krajů do jednoho celorepublikového obvodu (nizozemská varianta). Obrátili tedy o 180 stupňů.

Podle politologa Lebedy tak může být dnešní návrh jen politickým manévrem. KDU-ČSL jím totiž tlačí na ODS, aby předělala vládní návrh. V něm se bonus vítězi může pohybovat okolo až 15 poslaneckých křesel, což je na hraně ústavy a malým stranám se to nijak nevyplatí. Výsledkem koaličního boje by podle Lebedy mohl být kompromis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video