Úřadující předseda KDU-ČSL Kasal čeká podpisy od všech poslanců strany.

Úřadující předseda KDU-ČSL Kasal čeká podpisy od všech poslanců strany. | foto: Jan Zátorský

Lidovci musí podepsat, že nedovolí vliv KSČM

  • 2526
Předsednictvo KDU-ČSL vyzvalo lidovecké poslance, aby podepsali, že nikdy nepodpoří vládu tolerovanou KSČM. Mimořádné zasedání stranických špiček svolal úřadující předseda strany Jan Kasal v reakci na výroky exministra Cyrila Svobody.

Poslanec Cyril Svoboda ve čtvrteční MF DNES označil za chybu, že si KDU-ČSL zakázala tolerovat menšinovou vládu ČSSD, kterou by podrželi komunisté. - více zde

V usnesení ze začátku září stojí: "Celostátní konference KDU-ČSL prohlašuje, že KDU-ČSL nebude účastna ve vládě, která by se opírala o hlasy komunistů, ani takovou vládu nebude tolerovat, ani jakkoliv podporovat."

"To usnesení bylo přijato ve vypjaté situaci. Neměli bychom to vylučovat jako jednu z možných variant," řekl Svoboda. Ostatní lidovci se od jeho vyjádření distancovali.

Kdo nepodepíše, ať se vzdá mandátu
"Na základě toho, že se v médiích opakovaně objevily spekulace o možnosti zrušení onoho závažného usnesení, které zakazovalo tolerovat vládu, opírající se o hlasy komunistů, požádalo předsednictvo poslance KDU-ČSL, aby podpisy potvrdili, že budou dodržovat přijaté usnesení," prohlásil po mimořádném jednání špiček KDU-ČSL z celé republiky Jan Kasal.

"Vedení trvá na tomto usnesení, je přesvědčeno, že tento základní postoj vyjadřuje jak mínění členů KDU-ČSL, tak našich voličů. Proto vyzvalo ty poslance, kteří odmítnou podpis, aby se vzdali svého poslaneckého mandátu," uvedl Kasal.

Úřadující předseda strany nepředpokládá, že by měl kdokoliv z poslanců s usnesením problém. Někteří poslanci se mu prý už "upsali". "Nepochybuji o tom, že Cyril Svoboda svůj podpis rovněž připojí. Cyril Svoboda není sto první hlas Jiřího Paroubka," podotkl Kasal.

Svoboda se má omluvit
Od Svobodova vyjádření se už ve čtvrtek dopoledne distancovala jeho "mateřská" organizace KDU-ČSL v Praze 4. Předseda Martin Plíšek poskytl MF DNES prohlášení, v němž vyzývá Svobodu, aby vzal svá slova zpět a omluvil se za ně.

"Politika křesťanských demokratů nesmí být nikdy slučitelná s politikou nedemokratické strany, která se nevyrovnala se svou minulostí," tlumočil názor obvodní organizace Plíšek.

Vyjádření Cyrila Svobody pro MF DNES není jeho prvním prohlášením k možné toleranci od komunistů. Podobně mluvil už 31. srpna v ČRo1-Radiožurnálu v pořadu O kom se mluví.

"Já si myslím, že je možné mít, nebo že by byla šance mít třeba dohodu o menšinové vládě, ať už s ODS nebo ČSSD. A ty menšinové vlády, obě dvě, potřebují nějakou míru tolerance od KSČM. Ale nejsou to vlády s účastí KDU-ČSL. Podle mě dohoda tohoto typu se sociálními demokraty by byla asi možná teď," řekl tehdy Svoboda.

Nechceme spolupráci s komunisty, tvrdí mluvčí
Mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob iDNES.cz sdělil, že Svobodovo vyjádření vyvolalo mezi členy obrovskou vlnu nesouhlasu.

"Ohromné množství reakcí svědčí o tom, že naši členové nesouhlasí s jakoukoliv spoluprací s komunisty. O žádnou takovou spolupráci prostě nestojí," tvrdí Jakob s tím, že členové podporují také dřívější usnesení, které něco takového zakázalo. "Vyjádření Cyrila Svobody pro dnešní MF DNES se jim nelíbí, ty reakce jsou velmi negativní," dodal.

"Svoboda se úplně zbláznil," sdělil iDNES.cz zdroj blízký vedení strany. "Takové vyjádření nás může čtrnáct dní před volbami nesmírně poškodit."

Klidná síla už není klidná
Situace v "klidné síle" - za níž se lidovci vydávají - rozhodně není klidná. Od letního pádu předsedy Miroslava Kalouska není strana jednotná a její zástupci se vyjadřují značně rozdílným způsobem. Vyjádření Cyrila Svobody je jen jedním z řady takových vystoupení, ještě nikdo ale tak otevřeně nepromluvil o možné spolupráci s ČSSD.

Po Kalouskově pádu se přitom zdála situace jasná. Jeho návrh, aby šli křesťanští demokraté do vlády s ČSSD, kterou by jednorázově podpořili komunisté, řadoví lidovečtí straníci smetli. Vše nasvědčovalo tomu, že myšlenka na spolupráci se socialisty a komunisty je mrtvá.

Ve straně navíc probíhá boj nejen o to, kam by měla KDU-ČSL směřovat, ale také o to, kdo by ji měl vést. Situace je nepřehledná, žádná vůdčí osobnost se zatím neobjevuje.

Lidovci se nebudou účastnit vlády podporované KSČM


6. října 2006 - Na základě výzvy Předsednictva KDU-ČSL podpořené představiteli krajských organizací poslanci KDU-ČSL Libor Ambrozek, Jiří Carbol, Jiří Hanuš, Ludvík Hovorka, Miroslav Kalousek, Jan Kasal, Tomáš Kvapil, Vlasta Parkanová, Pavel Severa, Cyril Svoboda, Milan Šimonovský, Michaela Šojdrová a Ladislav Šustr podepsali usnesení, které je zavazuje k neúčasti ve vládě, která by se opírala o hlasy komunistů. Takovou vládu nebudou tolerovat, ani jakkoliv podporovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue