Lidovci jsou spokojeni, KSČM klade podmínky

P r a h a (naj, ch) - Do boje o státní rozpočet se včera na po-slední chvíli vložili komunisté. Ráno na jednání rozpočtového výboru sice jejich zástupci souhlasili s tím, aby sněmovna vládní návrh schválila, po schůzce všech poslanců KSČM však strana změnila názor.

"Vyslechli jsme zprávu ministra financí i odpovědi na otázky členů klubu a naše stanovisko není uzavřeno - rozhodneme se až po-dle vyjádření pana ministra v závěrečné řeči k prvnímu čtení. Po rozpravě požádáme o pauzu a klub se rozhodne," uvedl komunistický poslanec Vojtěch Filip.
"Pokud chce vláda najít pro svůj návrh podporu ve sněmovně, neměla by se řídit jen požadavky lidovců," dodal předseda KSČM Miroslav Grebeníček.
Největší výhrady mají komunisté vůči privatizaci bank, trnem v oku je jim hlavně blížící se prodej Československé obchodní banky. Tu chtějí sociální demokraté prodat do poloviny příštího roku, takže zájemcům o koupi již odeslali bližší informace o finanční situaci banky a o jejím postavení na trhu. Do konce tohoto roku chce vláda mít pohromadě závazné nabídky.
"Ptáme se, jaké nástroje zůstanou vládě, když ztratí vliv na banky v republice. Bude řídit ekonomiku administrativními příkazy, nebo finančními nástroji?" říká Filip. Navíc 5,8 miliardy korun, o které se má při privatizaci ČSOB obohatit rozpočet, je podle Filipa velmi nejistý příjem, a proto by s ním rozpočet počítat neměl.
"Ministr financí Ivo Svoboda na jednání klubu přislíbil, že těch 5,8 miliardy lze nahradit jinými pří-jmy," řekl Filip. Sám ministr však o případných kompromisech s komunisty odmítá diskutovat. "Nechci předjímat výsledky dalších jednání, ale co se týče samotné privatizace bank, zatím nevidím nic, co by tento proces mohlo ohrozit," uvedl Svoboda. Možnost, že by se privatizace bank obětovala v zájmu toho, aby si zajistila podporu při schvalování rozpočtu, včera vyloučil i místopředseda vlády pro ekonomiku Pavel Mertlík.
Komunisté dosud neměli k rozpočtu žádné výhrady. Jako jediní vládu podpořili při projednávání prvního rozpočtového návrhu, který však nakonec neprošel přes hlasy pravicových po-slanců.
Daleko jistějšími spojenci jsou nyní pro vládu lidovci, jimž ministr financí při úpravě rozpočtového návrhu vyhověl prakticky ve všech požadavcích: do zvláštní kapitoly vyčlenil prorůstové výdaje, posílil investice na úkor spotřeby a odstranil z rozpočtu příjmy z dosud neschválených daňových zákonů. "Oceňujeme, že vláda zohlednila naše výhrady. Je velmi pravděpodobné, že rozpočet podpoříme," uvedl včera ekonomický expert KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video