KDU-ČSL není v dobré finanční kondici. Ve stranické pokladně chybí peníze.

KDU-ČSL není v dobré finanční kondici. Ve stranické pokladně chybí peníze. | foto: Michal Šula, MF DNES

Lidovci jsou skoro na mizině. Mohou za to neuskutečněné volby

  • 294
KDU-ČSL se ocitla ve velmi tíživé finanční situaci. Musí splatit 25 milionů korun, z nichž většinu už utratila. Díra ve stranickém rozpočtu vznikla proto, že si lidovci půjčili na kampaň k předčasným volbám – a ty se nekonaly.

Obyčejně to chodí tak, že strana splatí úvěr v jednom balíku hned po volbách, když obdrží od státu příspěvek za hlasy voličů. Třeba v roce 2006 tímto způsobem KDU-ČSL získala ze státního 38 milionů.
Protože se však tentokrát volby přesunuly přičiněním Jiřího Paroubka z podzimu na příští jaro, lidovci nedostali nic. A tudíž nemají úvěr čím splatit.

Že je na tom teď parlamentní strana skutečně špatně, připustila její první místopředsedkyně Michaela Šojdrová: "Ta situace pro nás je opravdu těžká, s tím jsme nepočítali."

Brzy může být ještě hůř. KDU-ČSL bude na novou kampaň už za pár měsíců potřebovat další miliony: není však jisté, že jí někdo půjčí, když nesplatila předchozí úvěr. A bez pořádné kampaně lidovci jen obtížně získají pět procent nutných pro vstup do Sněmovny. Nyní se jejich preference pohybují na této hranici.

Potřebují další půjčku

Podle Šojdrové bude strana muset jednat o odložení splátek prvního úvěru. Dluh pětadvacet milionů přitom představuje téměř polovinu celého stranického rozpočtu, který činí (bez úvěru) 56 milionů korun.
MF DNES má letošní rozpočet KDU-ČSL k dispozici a vyplývá z něj, že strana už nemá kde šetřit. Nemůže ani zastavit své sídlo, pražský palác Charitas, protože už ho má zatížený hypotékou a ročně splácí pět milionů.

Předchozí vedení Jiřího Čunka uvažovalo o úsporném kroku: spojení kanceláří v krajích, kde má strana málo voličů. Lidé kolem nynějšího předsedy Cyrila Svobody však o tom nechtějí slyšet.

K finančním problémům lidovců přispívá i to, že rezignoval jejich generální sekretář Jiří Stodůlka. Neobstál totiž v testu MF DNES: chtěl přijmout sponzorský dar milion korun za ovlivnění loterijního zákona.

Tváří se, že se nic neděje

Oficiálně se lidová strana pořád tváří, jako by bylo vše v pořádku. "Lidovci jsou finančně fungující politickou stranou. Splátkový kalendář dohodnutý s bankou dodržujeme," odpověděla e-mailem na podrobné dotazy mluvčí strany Martina Kaderová.

Místo toho, aby strana začala šetřit na poměrně nákladném aparátu, vyzvala své členy k "mimořádnému dobrovolnému příspěvku" tisíc korun. A vidí východisko v tom, že některé nepoužité materiály a letáky využije v jarních volbách.

Kdyby teď byly volby, získali by lidovci přes sedm procent hlasů. V takovém případě by mohli počítat s dotací, která by původní úvěr pokryla, příliš peněz na další kampaň by však nezbylo. Ostatní strany jsou v lepší finanční kondici. Nejlépe je na tom evidentně ČSSD, která měla letos zdaleka nejnákladnější kampaň a i nyní utrácí miliony měsíčně za inzerci v novinách.

Všechny ostatní parlamentní strany musely kampaň zastavit.

ODS utratila většinu 150milionového úvěru, který si vzala od banky. Doufá však, že od státu po jarních volbách dostane dost peněz na to, aby mohla splatit tuto sumu i další peníze potřebné na kampaň 2010.

TOP 09 ani Strana zelených si žádný úvěr nevzala. Strana Karla Schwarzenberga "nechala" ve volbách zhruba dvacet milionů korun, zelení pouhého půl milionu.

Zelení chtějí také jarní kampaň vést co nejšetrněji – spíš než billboardové plochy chtějí obsadit internetové diskuse. Zelení tomu říkají "obamizace kampaně". Oslovují své sympatizanty v regionech. Na jejich dobrovolnické práci chtějí postavit volby 2010.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video