Udržení termínu voleb 9. a 10. října, jak o něj usilují sociální demokraté, je podle Svobody pouhým populistickým gestem.

Udržení termínu voleb 9. a 10. října, jak o něj usilují sociální demokraté, je podle Svobody pouhým populistickým gestem. | foto: Michal Šula, MF DNES

Lidovci jsou proti návrhu ČSSD, aby poslanci určili termín rozpuštění

  • 16
KDU-ČSL podpoří na večerním jednání politických špiček pouze takovou změnu ústavy, která umožní okamžité rozpuštění Sněmovny bez nároků na další mzdu a náhrady poslanců. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že pokud by se na této variantě politici neshodli, lidovci nebudou pro ústavní změnu hlasovat.

Hlasy lidovců pak můžou chybět pouze tehdy, když pro návrh nebude široká podpora. Pakliže se však ostatní dohodnou, lidovecké "proti" na přijetí návrhu nic nezmění.

S návrhem ústavní změny, podle které by Sněmovna mohla rozhodnout třípětinovou většinou o termínu svého rozpuštění, přišli sociální demokraté.

V porovnání s návrhem ostatních stran by to znamenalo, že se poslanci nerozejdou hned po rozhodnutí o zkrácení svého mandátu, ale až k určitému datu, zřejmě datu voleb.

Lidovci nesouhlasí ani s tím, že by politici k trvalé ústavní změně přidali přechodné ustanovení, které by říkalo, že se v roce 2009 využijí všechny úkony, které už byly učiněny pro uspořádání voleb. Ty by tak byly znovu vyhlášeny na začátek října.

Podle KDU-ČSL by to bylo protiústavní a znamenalo by to riziko dalšího napadení u Ústavního soudu. Udržení termínu voleb 9. a 10. října, jak o něj usilují sociální demokraté, je podle Svobody pouhým populistickým gestem. ČSSD se podle něj bojí propadu preferencí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video