Lidovci hledají lídra

Praha, České Budějovice - Důkaz o názorovém rozštěpení uvnitř KDU-ČSL vyslaly dvě krajské konference konané o víkendu. Zatímco středočeští lidovci podpořili kandidaturu Cyrila Svobody, Jihočeši naopak Svobodu vyzvali, aby se v zájmu uklidnění situace o žádné funkce neucházel. Nové lidovecké vedení včetně předsedy zvolí sjezd, který se má konat poslední květnový víkend v Jihlavě. "Nové vedení by mělo mít silný mandát a mělo by být integrující," řekl předseda středočeských lidovců Josef Vacek.

Svoboda, kterého jako svého kandidáta navrhli členové pražské krajské organizace a podpořili ho také lidovci v Karlovarském kraji, se o nejvyšší stranickou funkci utká s nynějším předsedou Janem Kasalem, za něhož se postavila liberecká KDU-ČSL. Tentýž souboj se odehrál před dvěma lety na sjezdu v Českých Budějovicích, tehdy Kasal dostal od delegátů o šedesát hlasů víc.

Není však vyloučeno, že se objeví i další kandidát. Nejčastěji se zatím hovoří o poslanci Miloslavu Výborném, kterého ke kandidatuře na nejvyšší stranickou funkci někteří lidovci vyzývají.

Ještě složitější bude výběr místopředsedů. Miroslav Kalousek už kandidovat nehodlá. Z dvojice Jaroslav Kopřiva a Pavel Severa nemá ani jeden jisté, že křeslo udrží. Středočeská konference navrhla na místopředsedu Tomáše Kvapila. Jihočeši do vrcholných orgánů strany navrhují Stanislava Malíka, Jiřího Netíka, Jaromíra Talíře, Miroslava Tettera a předsedu krajského výboru Vladimíra Pavelku.

Krize v lidové straně začala po Svobodově rezignaci na funkci lídra Čtyřkoalice a umocnily ji veřejně prezentované spory mezi Svobodou a bývalým místopředsedou Miroslavem Kalouskem. Kalousek rezignaci oznámil 12. dubna a zdůvodnil ji tím, že chce chránit důvěryhodnost KDU-ČSL a Čtyřkoalice proti nepodloženým obviněním, která proti němu vznesli jeho stranický kolega Cyril Svoboda a místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video