První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka | foto: ČTK

Ať se Babiš podívá na výsledky voleb, hájí lidovci, že chtějí tři křesla

  • 499
Lidovci trvají na tom, že do vlády půjdou jen v případě, že v ní dostanou tři křesla a poukazují na výsledek voleb. "Získali jsme přes 330 tisíc hlasů, více než třetinu toho, co ANO, a v porovnání s ČSSD to byla třetina hlasů," řekl iDNES.cz první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Odmítá, že by lidovci bojovali o vhodná křesla pro stranické špičky.

Lídři ČSSD, ANO a  KDU-ČSL představili v pátek koaliční smlouvu, do které už zbývá doplnit jen to, kolik které straně připadne křesel. Ukazuje se, že i křesla mohou být docela problém. Šéf ČSSD a kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka nabídl lidovcům jen dvě křesla, a to konkrétně zdravotnictví a kulturu.

"Myslím, že by měli mít dva resorty, nevidím důvod, proč by měli mít tři. Já bych chtěl také plno věcí v životě a nemám je," řekl Babiš k požadavku lidovců na třetí místo ve vládě (více o koaliční smlouvě a Babišově vyjádření na adresu lidovců zde).

Ne, že by lidovci vhodné kandidáty třeba na ministra zdravotnictví neměli. O programu vlády v této oblasti za ně jednali bývalá ministryně, nyní europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová, náměstek pražské Thomayerovy nemocnice Tom Philipp a lidovecký poslanec Vít Kaňkovský, bývalý ředitel nemocnice v Havlíčkově Brodě. "Všichni z nich by byli kvalitní kandidáti, ale my jsme ve volbách kandidovali s jinými prioritami. Byla to sociální politika, rodina, hospodářství, zemědělství a rozvoj venkova," říká Jurečka.

Tomu odpovídají i požadavky lidovců na ministerstva zemědělství a práce a sociálních věcí. Obě si chce nechat ČSSD. Snazší cesta by měla vést ke křeslu ministra zemědělství. Andrej Babiš o něj pro ANO neusiluje, aby mu nebyl předhazován střet zájmů, protože je vlastníkem Agrofertu. Ale zemědělství je také finančně zajímavé ministerstvo, takže je otázka, jestli se ho bude ČSSD ochotna vzdát, když se o jiné resorty, přes něž směrují evropské dotace, uchází ANO.

Babišovo hnutí si už dříve vyjednalo, že získá ministerstvo financí. Sám šéf hnutí připouští, že může být jak vicepremiérem, tak ministrem. Jeho jmenování do pozice ministra zatím naráží na požadavek prezidenta Miloše Zemana, že nejprve musí alespoň prvním čtením ve Sněmovně projít zákon o státní službě, a to kvůli prezidentovu požadavku na čistá lustrační osvědčení kandidátů do vlády. I když zákon v době jmenování vlády určitě nebude přijat, to, že by jeho schvalování bylo v běhu, by ukázalo, že koalice má zájem ho opravdu prosadit.

"Rozhodně to není tak, že se hledají křesla ve vládě, na která by si mohli sednout lidé z vedení KDU-ČSL," zdůraznil iDNES.cz Jurečka. On sám by mohl být kandidátem lidovců na ministra zemědělství, další z místopředsedů Jan Bartošek na post ministra práce a sociálních věcí.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek je původně vystudovaný veterinář a dával najevo, že nejbližší by mu bylo zemědělství nebo životní prostředí. Později pro iDNES.cz dodal, že postgraduálně vystudoval bezpečností a krizový management a mohl by tak vést i vnitro nebo obranu. Kandidátem ČSSD na vnitro je nyní místopředseda Milan Chovanec. Větší otazník je nad obranou. Padlo sice jméno Martina Stropnického z ANO, ale jemu samotnému by se jako bývalému diplomatovi víc zamlouvalo vést ministerstvo zahraničí. Na to chce Sobotka dostat místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Jednání o křeslech ve vládě má pokračovat po víkendu, po návratu šéfa lidovců Pavla Bělobrádka z USA.

Koaliční smlouva je vyjednaná:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video