Lidovci jednají o Čunkově osudu. - Lidovci jednají o Čunkově osudu. | foto: Dan Materna, MF DNES

Lidovci Čunka podpořili, místo ale jisté nemá

  • 432
Jiří Čunek zůstává nadále místopředsedou vlády. Není ale vyloučeno, že z ní nakonec odejde. Vyplývá to z jeho názorů po jednání širšího vedení KDU-ČSL. Na samotném zasedání ho ale nikdo k rezignaci nevyzval. Čunek se na jednání omluvil za své výroky a slíbil, že je nikdy nebude opakovat.

I když se na první pohled zdá, že Jiří Čunek slavil dnes večer vítězství, ve skutečnosti je stále reálné, že z vlády nakonec na nátlak ODS a zelených odejde.

Mimo jiné o tom svědčil způsob, jakým se velmi vyhýbal všem otázkám, které se týkaly jeho možného odchodu z vlády.

"Přemýšlejte, proč se pro vás vyjadřujeme vyhýbavě, no protože některé věci nevíme, a o některých budeme ještě jednat," odpověděl například na otázku iDNES.cz, zda se šéfové koalice ještě budou zabývat jeho setrváním ve vládě.

Na opakovanou otázku, zda nevylučuje, že v příštích dnech odejde z vlády, reagoval stručně: "Já zcela jistě potvrdím, že za několik vteřin odejdu odsud".

Odchodu Čunka nahrávají i dnešní večerní tvrzení poslance KDU-ČSL Pavla Severy, který před jednáním tvrdil, že opustí post místopředsedy klubu, pokud se Čunek nevzdá místa v kabinetu.

Nyní Severa oznámil, že prý má koalice řešení, které přijde po Velikonocích. Severovi proto bylo řečeno, aby se zdržel jakýchkoliv kroků proti Čunkovi i lidové straně.

"Byl jsem ujištěn a požádán, abych měl trpělivost, protože v koalici i v rámci vlády se věci řeší, a že dojde k určité dohodě," řekl doslova poslanec.

Zároveň dodal, že ve hře je varianta, podle které by Čunek z vlády odešel a vrátil by se, pokud by vyšetřování korupce pro něj dopadlo dobře. 

Lidovci svého šéfa k odchodu nevyzvali
Pozice Jiřího Čunka v samotné straně se ale zdá neotřesitelná. Ani na dnešním zasedání se neobjevily téměř žádné hlasy, které by ho vyzývaly k odstoupení. 

Už během zasedání bylo cítit, že Čunek má silnou pozici. "Nemyslím, že to dojde tak daleko," odpověděl do kamery na otázku moderátorky České televize, zda si nemyslí, že bude spolustraníky vyzván k odchodu.

Účastníci nakonec uslyšeli následující návrh usnesení, o kterém ale nehlasovali: "Celostátní konference se zabývala výrokem Jiřího Čunka v deníku Blesk, a konstatuje, že omluva byla dostatečným řešením celé záležitosti. Dále konstatuje, že KDU-ČSL je suverénní politická strana a nehodlá své vnitřní poměry upravovat dle přání jiných politických stran."

Poslanec Carbol, který usnesení navrhl, ale tvrdil, že už nyní není o podpoře Čunka pochyb. "Ze všech vystoupení pouze jeden člověk zpochybnil současnou pozici Jiřího Čunka," řekl Carbol.

Lidovci si odhlasovali, že nejsou rasisti
Ještě než začalo jednání takzvané Celostátní konference, sešlo se odpoledne předsednictvo strany. Z jeho usnesení lze usuzovat, že špičky strany chtějí Čunka "zachránit" tak, aby se nadále už nemluvilo o něm, ale o samotném řešení romské problematiky.

Předsednictvo totiž v prvním bodě usnesení odmítá, že by KDU-ČSL byla rasistická či xenofobní strana. A v druhém bodě pověřuje Čunka, aby na koaličním jednání navrhl společnou dohodu o tom, jak řešit romskou problematiku.

Čunkovi příznivci - řadoví lidovečtí straníci
Mnohem důležitější než jednání předsednictva bude zasedání Celostátní konference. Z názorů, které jeho spolustraníci sdělili ČTK ještě před jednáním, je evidentní, že se nedokáží shodnout.

"Ten výrok podle mě není xenofobní, spíš kritizuje pokrytecký přístup některých politiků," sdělil například člen královéhradeckého zastupitelstva Vladimír Derner.

Stejný názor měl i starosta Hostinného na Trutnovsku a člen celostátní konference KDU-ČSL Karel Klíma. "Jako komunální politik vyjádření Jiřího Čunka rozumím, považuji to celé za vymyšlený problém. Myslím, že obsahově jeho vyjádření bylo v pořádku, já bych možná pouze zvolil trochu jiná slova," uvedl Klíma.

"Řekl jen to, co si většina národa myslí, a navíc to ještě určitě překroutili novináři," připojil se k němu člen předsednictva KDU-ČSL Libereckého kraje Pavel Jiran.

Čunkovi kritici - špičky strany
Z lidoveckých názorů je ale stále patrnější, že jiný názor má řadová členská základna a jiný stranické špičky. Tedy alespoň někteří z nich.

Proti Čunkovi totiž dnes vystoupila místopředsedkyně strany Vlasta Parkanová, předseda senátního klubu Adolf Jílek i europoslanec Jan Březina.

"Kdybych ale byla v jeho situaci, tak bych vládě v žádném případě situaci dál nekomplikovala a problém bych už dávno řešila odchodem," řekla Parkanová.

Podobně mluvili i oba pánové. "Výroky Jiřího Čunka jsou neslučitelné s evropskou politikou vnímání menšin," řekl Březina. A Jílek dodal, že šéf strany by se měl zachovat "chlapsky".

Čunkovy vroubky

ŘÍJEN
Vsetínský starosta Jiří Čunek vystěhoval 36 romských rodin z chátrajícího pavlačového domu kvůli neplacení nájmu. Kritici ho obvinili z rozšiřování romských ghett.

LISTOPAD
Jiří Čunek kontroverzně komentoval stěhování Romů v TV Nova. "Já čistím jenom od vředů. To dělají lékaři taky."

PROSINEC
Policie začala prověřovat korupční aféru. Čunka podezírá z převzetí půlmilionového úplatku od realitní firmy H&B REAL, ze sexuálního obtěžování jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové a ze zneužití tankovací karty.

Čunek se v show ČT Uvolněte se, prosím urážlivě vyjádřil o Urbanové. Na otázku, zda ji obtěžoval, odpověděl: „Viděl jste ji někdy?“

ÚNOR
Policie obvinila Jiřího Čunka z převzetí úplatku. Politik v médiích několikrát mění vysvětlení původu svých peněz.

Čunek reagoval na slova ministryně Džamily Stehlíkové (původem z Kazachstánu), která přirovnala vystěhování vsetínských Romů k poválečnému odsunu Němců: „Paní Stehlíková neví, o čem mluví, ani tady nežila.“

BŘEZEN
Na otázku čtenáře Blesku, zda budou jako Romové dotováni i ostatní lidé, Čunek odvětil: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video