Chceme komunikovat s voliči rychle a moderním způsobem, tvrdí předseda KDU-ČSL

Chceme komunikovat s voliči rychle a moderním způsobem, tvrdí předseda KDU-ČSL

Lidovci chtějí zlidovět na YouTube, založili svou sekci

  • 36
Politikům KDU-ČSL se zalíbilo na serveru YouTube. Poněkud překvapivě je to právě tradiční a konzervativní strana, která se jako první rozhodla spustit vlastní sekci na známém videoportálu. Její politici zde rozmlouvají s voliči prostřednictvím kamery v krátkých reportážích.

Jako první do neprozkoumaných vod videokomentářů vstoupila europoslankyně Zuzana Roithová. (více zde) Postupně se přidali další, a tak si dnes uživatelé internetu mohou přehrávat videovzkazy Jiřího Čunka, stejně jako historické záznamy proslovů Josefa Luxe.

"Přátelé internetu," oslovuje v jednom z kratičkých videí předseda Čunek potenciální diváky, kteří zavítají na adresu www.youtube.com/kducsl. A vysvětluje, že ač strana konzervativní, chtějí lidovci předávat své názory "rychle a moderním způsobem."

Podle Čunka si totiž tradiční média vybírají jen věci populární nebo příliš negativní. Takové, ve kterých je cítit "pach krve". Proto chce KDU-ČSL v krátkých videozáznamech prezentovat to, co čtenář v médiích nenalezne, třebaže podle přesvědčení politiků KDU jsou to věci veskrze užitečné a důležité.

A tak se klikáním v lidovecké sekci YouTube můžete dozvědět o nejnovějších aktivitách europoslance Březiny ve věci ochrany loveckého salámu, výstavbu rychlostní komunikace R35 v pardubickém kraji okomentuje první místopředseda strany a tamější hejtman Roman Línek a Zuzana Roithová vám s hudebním pódiem za zády v reportáži z Bruselu sdělí, že se zde právě otevřel Český dům a že je tu "perfektní muzika".

Trochu nostalgie pak skýtají i digitalizované historické záznamy Josefa Luxe z roku 1999, ve kterých křesťanské mládeži na Svaté hoře vypráví svůj životní příběh.

Multimediální lidovci
"Jsme první a jsme rádi, že se nám to podařilo rozjet," řekl iDNES.cz s potěšením vedoucí analytického oddělení Jaroslav Poláček. Naráží tak na fakt, že žádná česká politická strana s podobným nápadem dosud nepřišla.

Na západě je to podle něj přitom běžný trend a mnoho evropských politiků podobná videa používá. "Myslím, že je to jeden ze způsobů, jak může politik komunikovat přímo s voličem," říká Poláček.

Do budoucna proto plánují i tzv. videoblogy, kdy by prostřednictvím videa mohli s politikem debatovat i sami čtenáři.

Videokomentáře běžně využívají politici například ve Spojených státech, obzvláště v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Server YouTube nedávno ve spolupráci se CNN vyzval voliče, aby se kandidátů ptali prostřednictvím kamerou nahraných vzkazů. - více zde

"Moderní komunikační strategie jsou na vzestupu i u nás, dokázala to i sociální demokracie při minulých volbách. Jestli je ale toto správná cesta, to se teprve ukáže, nerad bych nad tím spekuloval," řekl iDNES.cz politolog Tomáš Lebeda.

Začalo to v Bruselu
Videorevoluci ve straně jako první odstartovala před časem právě europoslankyně Roithová. "Jsem milovníkem novinek digitálního charakteru," svěřila se tehdy iDNES.cz a předpověděla, že se pokusí pro novinku nadchnout i další své kolegy, jak v evropském parlamentu, tak v Česku. - více zde

"Byli jsme spokojeni s pilotním projektem europoslanců," vysvětluje Poláček, proč strana na nápad kývla. "Sledovanost jejich videí je poměrně slušná," dodal. KDU-ČSL proto oslovila předsedu a místopředsedu, prostor chce poskytnout i poslancům, senátorům a významným komunálním politikům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video