Lidovci chtějí rychlé adopce

  • 50
Lidovci, známí svým odporem k potratům, poslali ve čtvrtek do sněmovny návrhy zákonů, které by měly snížit počty malých dětí v přeplněných ústavech. Návrhy se týkají jak dětí, o které nemají rodiče po porodu zájem, tak těch, které mohou být adoptovány.

Matka by nově mohla dát souhlas s adopcí okamžitě po porodu, a ne jako nyní, kdy je to možné nejdříve šest týdnů po narození dítěte. "Účinnosti by sice souhlas nabyl až po uplynutí šestinedělí, ale odpadl by problém, kdy matka po porodu již není k zastižení," prohlašuje lidovec Vilém Holáň.

Podle jeho stranického kolegy Josefa Janečka tím chtějí nabídnout ženám možnost přivést dítě na svět, aniž by volily interrupce. Lidovci rovněž přicházejí s možností takzvaného utajeného porodu. Rodička by potomka zanechala přímo v porodnici a její jméno by nebylo zapsáno ani v rodném listě dítěte.

Její osobní údaje, které by musela lékařům poskytnout, by byly přísně chráněny a přístup k nim by měl jen ošetřující lékař. Utajené porody mají řešit situaci nastávajících matek v těžké životní situaci, které strach z okolí či těžké sociální podmínky přinutí k potratu, tajnému porodu, opuštění, či dokonce usmrcení dítěte po narození.

"Jedná se o utajené, nikoliv anonymní porody," řekl Janeček. Při anonymních porodech matka zůstává v naprostém utajení i pro zdravotníky - to je však podle poslance v rozporu s mezinárodními úmluvami.

Pokud jde o adopci, zájemci by měli mít možnost získat dítě z ústavů mnohem rychleji. Dosud totiž mnohé děti zůstávají v ústavech jen proto, že zájemci o jejich výchovu musí na adopci čekat dlouhé roky.

Sociální pracovníci si lidovecké plány pochvalují. "Jakékoli urychlení adopcí je samozřejmě přínosem," řekla místopředsedkyně Fondu ohrožených dětí Zdeňka Tesařová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video