Nový předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Nový předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lidovci by se vrátili do Sněmovny, ukázal průzkum

  • 40
Kdyby se konaly volby nyní, vrátili by se do Poslanecké sněmovny lidovci. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Se 6,8 % by KDU-ČSL o půl procentního bodu předstihla Věci veřejné, kterým sice voliči ubývají, ale přece jen pomaleji než dříve. Nejsilnější stranou zůstává ČSSD.

Dvě největší strany za rok 2010 podle Factum Invenio o značnou část voličů přišly. Sociální demokracie začínala rok na hodnotě 31,8 %, nyní jí průzkum přisuzuje 24,2 %. Podobnou ztrátu zaznamenala ODS (klesla z 25,5 % na 20,2 %).

Straně TOP 09, která si drží třetí pozici, věří 17,7 %, jako nové partaji jí začátkem roku důvěřovalo 11,4 % lidí. Naopak Věci veřejné byly začátkem roku ještě pod hranicí pěti procent (4,2 %), ale dobře "načasovaly formu" na volby, kdy získaly 10,9 %. Pak o voliče začaly přicházet, nyní by jim dalo hlas 6,3 % lidí.

Lidovci, smolař roku

Naopak za "smolaře roku" označuje průzkum lidovce, kteří se v řadě průzkumů drželi nad pěti procenty, ale pak ve volbách selhali. Nyní by se do Sněmovny opět dostali, mají podporu 6,8 % voličů.

Kromě komunistů, jejichž podpora stabilně zůstává nad deseti procenty (nyní 13,1 %), by se do Sněmovny už žádná další strana nedostala.

Agentura Factum Invenio také zkoumala, jak stabilní voličské základny strany mají. Čeští voliči se chovají nepředvídatelně: "Potvrdilo se, že na české politické scéně nejsou výjimkou změny příklonu od levicových stran k pravicovým a opačně," uvádí agentura. (prohlédněte si přesuny mezi voliči na grafu Factum Invenio)

ROZLOŽENÍ SIL

Pravicové strany ODS a TOP 09 by tak dohromady měly 88 poslanců, levicové ČSSD a KSČM 90. Záleželo by, kam se přikloní dvaadvacet zákonodárců z VV a KDU-ČSL.

Výjimkou je elektorát KSČM - z 590 tisíc lidí, kteří stranu volili v květnu, by jí nyní dalo hlas 580 tisíc.

Opačným extrémem jsou Věci veřejné. Ve volbách zlákaly 570 tisíc voličů, nyní jim z nich zůstává jen 170 tisíc. Jejich příznivci odcházejí k TOP 09, ČSSD, ODS i k jiným stranám. Naopak ale VV získávají nové voliče, a to především od ČSSD (60 tisíc).

Voleb by se zúčastnilo 59,4 % lidí, což je méně než v posledních sněmovních volbách (62,6 %). Dvanáct procent lidí neví, koho volit, 28 % by k volbám určitě nešlo.

V přepočtu na poslanecká křesla by si polepšila ČSSD, která by měla 61 mandátů (o 5 více než nyní). Na 29 křesel by posílila KSČM (teď má 26). Naopak ODS by získala jen 47 poslanců oproti 53 stávajícím. Deset poslanců místo čtyřiadvaceti by měly Věci veřejné, TOP 09 se Starosty by si podržela 41 křesel a lidovci by měli 12 poslanců.

Pravicové strany ODS a TOP 09 by tak dohromady měly 88 poslanců, levicové ČSSD a KSČM 90. Záleželo by, kam se přikloní dvaadvacet zákonodárců z VV a KDU-ČSL.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video