Podle lidoveckého návrhu by rodiče mohli hlasovat i za své děti.

Podle lidoveckého návrhu by rodiče mohli hlasovat i za své děti.

Lidovci by rádi zvýhodnili u voleb rodiny s více dětmi

  • 1014
Budou mít rodiny, které mají více dětí, také více hlasů ve volbách než bezdětní? Nápad, aby rodiče mohli volit i za své děti, se kterým už před několika lety přišel jeho stranický kolega Tomáš Kvapil, nyní oprášil místopředseda KDU-ČSL David Macek.

"Měli bychom dát rodinám, které vychovávají děti, větší politický vliv. I vzhledem k tomu, že naše společnost stárne, je to důležité," argumentuje Macek.

Popírá, že by byl návrh motivován tím, že lidovečtí voliči mají častěji více dětí, a strana by tak mohla zároveň řešit problém svých preferencí. Ty lidovce drží jen těsně nad pětiprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Jak by přesně změna volebních pravidel, o které teď křesťanští demokraté budou diskutovat, měla vypadat? Například když bude mít rodina dvě děti, "podělili" by se o hlasy za ně oba rodiče – otec i matka by mohli hlasovat za dva. Za sebe i jedno z dětí.

Naopak by nebylo možné, aby jeden z rodičů měl hlasy všech dětí. Pokud by tedy otec či matka volit nešli, "ztratil" by se i hlas dítěte či dětí, které by zastupoval.

"Jde mi o to, vyvolat diskusi na toto téma. Myslím, že to bude trvat několik let, než se to podaří prosadit. Nechci, aby se opakovala situace jako před několika lety, kdy to navrhl kolega Kvapil, sklidil kritiku a diskuse po několika týdnech skončila," řekl v pondělí MF DNES Macek.

Lidovci podle něho budou o plánu na zavedení "volebního práva rodin" diskutovat na své programové konferenci, která je přípravou na sjezd strany na jaře příštího roku.

Volební právo od 16 let?
Nápad, který vzešel z KDU-ČSL a který nemá ve světě obdoby, přijali její političtí soupeři zdrženlivě. "Nebráním se diskusi o volebním právu rodin, ale je jasné, že nic takového se do příštích voleb neschválí. Za sebe říkám, že je možné hovořit i o snížení hranice volebního práva z osmnácti na šestnáct let," řekl v pondělí šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Sociální demokracie bude podle něho prosazovat zejména omezení výše volebních výdajů pro strany. Volební právo pro šestnáctileté už mají v programu zelení a podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika je o tom připravena jednat i jeho strana.

"Je pravda, že mladí lidé vyspívají mentálně dříve než v osmnácti," řekl Kováčik.

V červnu schválil volební právo už pro šestnáctileté rakouský parlament. "Snížení volební hranice na šestnáct let by mohlo být prvním krůčkem při prosazování volebního práva rodin," řekl Macek.

ODS by zřejmě plán zavést volební právo rodin či snížit hranici pro účast ve volbách na šestnáct let nepodpořila. "Volit má člověk, který je plnoletý. A když se začne diskutovat o volebním právu pro děti, tak by se mohli ozvat lidé, kteří platí vyšší daně, aby jejich hlas vážil víc," argumentuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video