Hlavním problém České republiky je podle šéfa lidovců Cyrila Svobody korupce. Strana proto podle něj musí prosazovat například majetková přiznání vysokých státních úředníků.

Hlavním problém České republiky je podle šéfa lidovců Cyrila Svobody korupce. Strana proto podle něj musí prosazovat například majetková přiznání vysokých státních úředníků. | foto: Michal Šula, MF DNES

Lidovci: 150 tisíc nových pracovních míst a desetitisícové slevy na děti

  • 1170
S programem boje s korupcí, který počítá i s majetkovými přiznáními vysokých státních úředníků, jde do voleb KDU-ČSL. Cyril Svoboda na programové konferenci strany také řekl, že podmínkou čerpání dávky v nezaměstnanosti budou rekvalifikace. Strana slibuje, že vytvoří 150 tisíc pracovních míst a poskytne rodinám s dětmi obří slevy na daních.

"Chceme, aby pracovní trh byl flexibilnější. Jsme ale proti tomu, aby zákoník práce umožňoval rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu," zdůraznil Svoboda. Tím se na dálku pustil do polemiky s ODS, která prosazuje pružnější propouštění a přijímání do práce. (více o návrzích ODS pro zaměstnanost čtěte zde)

Dotace z Evropské unie by lidovci po vzoru Dánska vázali na vytvoření pracovních míst. Spolu s rekvalifikacemi nezaměstnaných by to podle nich mohlo znamenat vznik až 150 tisíc pracovních míst.

Strany se tak začaly trumfovat, kdo dá práci více lidem. ODS tento týden přišla s tím, že její návrhy by zvýšily počet zaměstnaných o 170 tisíc.

Místopředseda lidovců Pavel Horák mluvil na sobotní konferenci o tom, že by firmy, které postihla krize, dostávaly od státu padesátiprocentní příspěvek na platy zaměstnanců, kteří by byli zaměstnáni na zkrácený pracovní úvazek. Přiznal inspiraci německý programem "kurzarbeit". Firmy, které zaměstnají absolventy, by podle KDU-ČSL za ně rok nemusely platit odvody na sociální zabezpečení.

Odmítají vyšší daně firmám, chtějí společné zdanění manželů

Lidovci odmítají, aby se zvyšovaly daně firmám. Podporují pouze to, aby byly více zdaněni lidé s nejvyššími příjmy. Vyšší daně firmám i lidem s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně prosazuje ČSSD.(více o plánech Paroubkovy strany zde)

"Budeme usilovat o obnovení společného zdanění manželů," uvedla místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Její strana chce také zvýšení slev na dani na děti. Ze současných zhruba 11 tisíc korun o dalších 5 tisíc korun za první dítě, o 10 tisíc za druhé, o 20 tisíc za třetí a o 30 tisíc za čtvrté a každé další.

Místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdorová by zdaňovala rodinu jako celek, od příjmů by ale odečetla dětskou spotřebu.

"Výpadek příjmů bychom kompenzovali snížení slevy na dani u ostatních občanů o 3 až 5 tisíc korun ročně," nastínila plán strany Šojdrová.

V budoucnu by šla strana ráda ještě dál - zdaňovala by celkový příjem rodiny bez "dětské spotřeby". Například když pětičlenná rodina (se třemi dětmi) za rok vydělá 500 tisíc korun, dani z příjmu by podléhalo jen 200 tisíc, odečetla by se totiž částka na každé dítě, která by se nedanila.

Krize společnosti je hlavně mravní, tvrdí Svoboda

"Finanční krize, která nastartovala krizi ekonomickou, je ale především důsledkem krize mravní," zdůraznil Svoboda, který vede KDU-ČSL do voleb v situaci, kdy její preference oscilují kolem pětiprocentní hranice, jejíž překročení je nutné pro vstup do Sněmovny.

Šéf lidovců Cyril Svoboda na ideové konferenci KDU-ČSL s místopředsedou strany Jiřím Kolibou.

Nejistota strany vedla dokonce k tomu, že si Cyril Svoboda a Jana Hybášková prohodili místa v čele kandidátek v Praze a v Hradci Králové. Šéf lidovců "pláchl" z hlavního města.(více o rošádě u lidovců zde)

Za naprosto klíčový bod označil Svoboda boj s korupcí. "Korupce se u nás stala podstatou politiky. Teprve až stát a politici omezí sami sebe, budou občané ochotni podporovat úsporná opatření," řekl.

Až 30 miliard korun lze podle něj ušetřit tím, když se zabrání rozkrádání při zadávání veřejných zakázek. Jako příklad uvedl, že v Česku jsou zhruba dvakrát dražší dálnice než v Evropě či to, jak stát nakoupil výrazně dráž obrněné transportéry Pandur než Portugalsko.

Skuteční vládci se scházejí v Toskánsku, říká Svoboda

Svoboda zmínil i stavební společnost Viamont, která raketově zvýšila svůj obrat z desítek milionů na miliardy, když se Aleš Řebíček stal ministrem dopravy. Řebíček tvrdil, že svůj podíl ve firmě prodal, jenže vlastník firmy zůstal skryt za anonymními akciemi.

"Skuteční vládci se scházejí na Štrbském plese či v Toskánsku," řekl na konferenci Svoboda. Narážel tak na loňskou letní aféru, kdy se v médiích objevily fotografie ze společného setkání politiků, podnikatelů a lobbistů v letovisku Monte Argentario v Itálii. Na fotkách nechyběli předseda ODS Mirek Topolánek, šéf ČEZ Martin Roman či místopředseda ČSSD Milan Urban a lobbista Vladimír Johanes.

Řebíček má dokonce v tomto letovisku vilu a dodnes není jasné, v čí vile se rekreoval Topolánek. Jeho přítel Marek Dalík ukázal jen nájemní smlouvu s neprůhlednou lichtenštejnskou společností Raben Anstalt.

Šéfka Evropské demokratické strany Hybášková, která jde do voleb na kandidátce lidovců jako lídr v Praze, na konferenci KDU-ČSL mluvila o tom, že strana musí především ukázat, že není jen pro starší voliče z venkova. Charakterizovala i soupeře. ODS jako stranu Řebíčků či Opencard a ČSSD jako stranu, která rozbila české předsednictví v Evropské unii v době, když to oslabená Evropa nejméně potřebovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue