První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka | foto: ČTK

Lidovce překvapil Babiš. Změna u restitucí nejde bez souhlasu církví

  • 606
KDU-ČSL překvapila vstřícnost, s níž při jednání o vládě šéf hnutí ANO Andrej Babiš přistoupil k návrhu ČSSD, aby se znovu otevřela otázka církevních restitucí. Se změnami v restitucích, které potvrdil i Ústavní soud, lidovci nepočítají. Malý prostor pro kompromis ale existuje. A to v případě, že by církve akceptovaly dluhopisy místo hotovosti.

"Ta věc je z našeho pohledu uzavřená. Pokud by mělo dojít k nějaké změně, musely by s takovým návrhem přijít samy církve," řekl iDNES.cz první místopředseda lidovců Marian Jurečka. KDU-ČSL se chystá na první vážné povolební jednání o vládě se sociálními demokraty. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pozval zástupce KDU-ČSL v úterý ve 20 hodin do Lidového domu.

A dá se čekat, že právě kvůli církevním restitucím to mezi oběma stranami může skřípat. "Nejsem tak skeptický ohledně církevních restitucí. Myslím, že existuje prostor, a my máme řadu návrhů, se kterými chceme přijít. A věříme, že některé by mohly být široce akceptovatelné," řekl Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz. (najdete ho zde)

Změna u církevních restitucí byla jedním z klíčových předvolebních slibů sociální demokracie a Sobotka toto téma otevřel i při prvním povolebním jednání zástupců ČSSD s hnutím ANO na domácí půdě Andreje Babiše, v Sokolovně Průhonice, která mu patří.

A přišla reakce, která ČSSD potěšila. "Myslím, že by církve mohly být vstřícnější k našim občanům," řekl šéf ANO. A o církevních restitucích prohlásil: "Přicházejí ve velice nepříznivý čas, kdy v naší zemi jsou rozpočtové problémy." Od ČSSD chce detailní návrhy, jak by šlo restituce omezit. (o prvním jednání ČSSD s ANO čtěte zde)

"Překvapilo nás to, i vzhledem k tomu, jak se o církevních restitucích vyjádřila paní Věra Jourová po našem jednání s ANO," řekl iDNES.cz Jurečka. Jourová totiž ve shodě s názorem lidovců uvedla, že otázka církevních restitucí je už uzavřená. "Nevím, proč bychom to měli otvírat. Může to být jeden z důvodů, proč se nedohodneme," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. (rozhovor najdete zde)

Řešení by mohly přinést dluhopisy, které by odložily splátky

Zdroj blízký jedné ze stran, které vyjednávají o vládě, naznačil iDNES.cz jednu z možností kompromisu. "Část náhrad cirkvím půjde v dluhopisech a jede se dál, žádný problém," uvedl. Jinými slovy, místo peněz v hotovosti by církve dostaly do ruky závazný dokument, že peníze dostanou, ale o něco později. Tím by se rozpočtu momentálně ulevilo.

Jurečka to ale tak jednoduše nevidí. "Musela by existovat záruka, že nějaká příští vláda takové dluhopisy nezdaní třeba dvaceti nebo třiceti procenty. Ale my nic takového navrhovat nebudeme. Jedině kdyby samy církve s něčí podobným přišly, že by s tím souhlasily. Ale třeba nám pan Sobotka řekne, že obešel zástupce církví a že s tím nemají problém," uvedl pro iDNES.cz Jurečka.

Podle schválených církevních restitucí by 16 církvím a náboženským společnostem měl být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard korun by jim stát vyplácel v průběhu následujících třiceti let. Tuto částku by ale ještě navýšila inflace. Kromě toho by v následujících 17 letech církve postupně dostávaly méně peněz na platy duchovních, aby postupně došlo k odluce církve od státu.

Snahu ČSSD církevní restituce omezit zásadně komplikuje to, že jsou zakotveny nejen v zákoně, ale především ve smlouvách, které se zástupci církví za stát podepsal bývalý premiér Petr Nečas. I kdyby nějaká parlamentní většina zákon změnila, smlouvy jsou ze strany církví právně vymahatelné. Jakákoli změna, na níž by se dohodli politici, není tedy možná bez jejich souhlasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue