Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidová Čína – náš vzor!

  1:00aktualizováno  1:00
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je instituce problematická jak svým zákonným vymezením, tak svou praxí. Některá ustanovení výše zmíněného zákona obsahují nesmyslné a zcela libovolně vykladatelné podmínky pro obsah vysílání elektronických médií a otvírají dveře následné cenzuře.

Zákonné vymezení náplně činnosti RRTV je v některých věcech v rozporu s ústavní Listinou práv a svobod. Ilustrační foto | foto: Reuters

Praxe rady vzbuzuje podezření, že může v některých případech vést k vydírání soukromých televizí – rada např. udělila mastné pokuty za "nemravná slova" v pořadech reality show. Tyto pořady jsou soukromé televize z komerčních důvodů nuceny vysílat mj. i v hlavním vysílacím čase, cenzurovat je dost dobře nemohou (bylo by to nákladné, nedůstojné a směšné).

Je přitom těžké se ubránit podezření, že "mravnostní" postih je klacek, kterým mají být soukromé televize přivedeny k poslušnosti v jiných oblastech. Otazníky se však, jak se nyní ukázalo, vznášejí i nad personálním složením rady a názory jejích členů, pokud jde o svobodu médií a svobodu všeobecně.

Pěkně se to ukázalo při nynější návštěvě pěti prominentních členů rady v Číně. Zúčastnili se jí předseda rady Žák, místopředseda Pospíchal, dále členové Kantůrková, Ondrová a Novák. Cestu částečně financovala bratrská čínská organizace s jednoznačným názvem Státní úřad pro tisk, rozhlas a televizi (u nás zatím tisk zůstává stranou a náš orgán se označuje výrazem rada, vypadá to demokratičtěji).

Obsahem byla, jak zní zavedená formulace, "výměna zkušeností". Nepřekvapuje, když cenzuru v Číně bagatelizuje komunista Novák. Daleko pozoruhodnější jsou výroky paní Kantůrkové a pana Pospíchala (předseda Žák mlčel a nechal to na podřízených).

Podle Kantůrkové by se v Číně nemohlo stát, že by televize odvysílala informaci o Kubiceho zprávě a ovlivnila tím volby. Paní Kantůrková si z nás očividně dělá legraci: myslí si snad, že nevíme, jak vypadají volby v Číně?

Také prý v Číně existují určitá pravidla, která "v našem rozvolněném světě" (!)vypadají, "jako že jsou příliš striktní nebo že potírají svobodu… Pokud jsem s kýmkoli v Číně mluvila, tak mi vždycky všichni řekli, že mají určité zákony, které dodržují, a že se nesvobodní necítí."

Vzpomněla si paní Kantůrková na svá mladá léta a na zásadu, že svoboda je poznaná nutnost? Její názory však v každém případě trochu připomínají to, co psali o Stalinově Rusku horliví čeští publicisté v letech 1945–7.

Když paní Kantůrková mluvila s "vysoce postaveným člověkem" o masakru na Tchien-an-men, řekl jí, že je to "bolestná záležitost", že ty věci musíme "maličko" nechat stranou a dívat se do budoucna. Myslel to prý poctivě a upřímně.

Podobným způsobem zamlouvají čeští politici vyhnání sudetských Němců. Vrcholem cynismu je vyznání, že "jenom projet Šanghají znamená zapomenout na všechny jednotlivosti, převáží to jednoho novináře, který je zavřený ve vězení".

Podle pana Pospíchala nemá Čína brežněvovskou cenzuru, jak ji známe my, a když se na cenzuru ptali své (čínské) překladatelky, prý jim nerozuměla (asi věděla proč).

Pospíchalův závěr zní: "Objevily se nějaké věci, které by mohly být pro Českou republiku zajímavé...", ale rada v těch oblastech "nemá přímo kompetence".

Bohužel? Zatím? Jsem přesvědčen, že zákonné vymezení náplně činnosti RRTV je v některých věcech v rozporu s ústavní Listinou práv a svobod, že její praxe vzbuzuje podezření, že je namířena proti svobodě projevu v ČR a že obojí je v souladu s plány předsedy ČSSD Paroubka na ukáznění médií.

Že by se zákonem 231/2001 Sb. měl zabývat Ústavní soud a že by paní Kantůrková měla po svých skandálních výrocích okamžitě odstoupit. Samozřejmě se nestane ani jedno, ani druhé. Vypadá to, jako bychom už pomalu nabrali nový směr. Směr, v němž leží mimo jiné i Peking.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.