Lidi z diskoték čelí hluku startujících letadel

  • 9
Pracovat v nočních barech a na diskotékách může přijít draho. Podle vědců jsou zaměstnanci těchto podniků vystaveni takovému hluku, že riskují vážné poruchy sluchu. Nezřídka totiž rámus dosahuje úrovně startujícího letadla, napsal server BBC News.

Podle Frances O'Gradyové z organizace TUC přitom lze najít řešení velmi snadno: obyčejné špunty do uší prý mohou hodně pomoci.

Dalšími způsoby, jak ochránit číšníky či bodyguardy před hlukem, je zajistit jim řádné přestávky v odhlučněných místnostech.

"Zaměstnavatel může učinit velice jednoduché kroky, aby snížil škody na sluchu svých lidí, aniž by udělal z klubů knihovny," dodala O'Gradyová pro BBC News.

Záleží prý ale také na místních úřadech, aby požadovaly důkladné dodržování všech patřičných předpisů a hygienických vyhlášek.

Ve Velké Británii momentálně platí nařízení, podle něhož musí zaměstnavatel poskytovat zvláštní služby pracovníkům, kteří jsou vystaveni denní zátěži nad 80 decibelů.

Podle odborníků, kteří zkoumali podmínky v nočních klubech, ale tamní hladina hlasitosti nezřídka dosáhne hodnoty 110 decibelů, tedy úrovně hluku startujícího letadla.

Problému se začala věnovat také administrativa EU, od roku 2008 by měla na jejím území vstoupit v platnost směrnice, která práci v hlučném prostředí upraví.

Vědci se dlouhodobě věnují poruchám, které může bujarý noční život způsobit. Když se například vrátí návštěvník po noci strávené domů a před usínáním mu píská v uších, je to indikátor toho, že uši dostaly lidově řečeno zabrat.

Nezdravé je také nošení walkmanů a discmanů, které podobně jako hlasitá reprodukce na diskotéce vážně porušují sluchový aparát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video