Lidi trápí letní infekce. Nastydli i z klimatizace

  • 9
Začíná to škrábáním v krku, pokračuje bolestí na hrudníku, kašlem a rýmou. Ač se to může zdát podivné, i v létě lze nastydnout. Letní virózy trápí v těchto dnech mnoho lidí a lékárníkům jdou obchody. Většina pacientů zvládne potíže sama bez lékaře.

"Mohu jednoznačně potvrdit, že lidé teď více stůňou. Jako by byl začátek listopadu," říká lékárník z pražských Petrovic Jan Horáček.

K rozvoji infekce přispívá střídání teplot během dne a noci, nedávné ochlazení - a také klimatizace. "Za týden mi přišlo i deset lidí, kteří nastydli kvůli klimatizaci. Je to taková nová diagnóza," řekl praktický lékař Bohumil Seifert.

Střídání teplot organismus oslabuje. Sliznice pak snáze podlehnou v souboji s různými viry a bakteriemi.

"Člověku se navíc zdá, že je hezky, ale pak zjistí, jaký je smog," popisuje další z rizik pražský pediatr Milan Kudyn. Potvrdil, že řada jeho známých rovněž stůně.

Kudyn dodal, že děti mají hodně angíny, k čemuž přispívá i častější konzumace zmrzlin. Když už infekční zánět propukne, jsou naopak zmrzliny na jeho "chlazení" dobré.

Angína vesměs vyžaduje antibiotika, jinak jsou však letní infekce v naprosté většině případů virového původu - a na ně žádná antibiotika neplatí. Není tudíž nutné hned chodit k lékaři (proto také mnozí lékaři zvýšený počet pacientů nepotvrzují).

"Optimální postup je paralen, hodně čaje - a vyležet to," radí farmaceut Jan Horáček. Běžná viróza obvykle během tří či čtyř dnů ustoupí. "Pokud neodezní a člověk má vysoké horečky nebo nemůže polykat, je na místě jít k lékaři," dodává Horáček.

To, že stačí virózu stačí vyležet, však neznamená, že jde o banalitu. Potíže není dobré přecházet, protože mohou způsobit například velmi nebezpečný zánět srdečního svalu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video