Karolína Peake hovoří s Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem po jednání

Karolína Peake hovoří s Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem po jednání Poslanecké sněmovny (24. dubna 2012). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

LIDEM kvůli rychlé výměně Lessyho váhají, zda dál hlasovat s vládou

  • 1183
Rychlá výměna na postu policejního prezidenta komplikuje život vládě Petra Nečase. Rošáda naštvala nejmenšího koaličního partnera, poslance z LIDEM. A ti začínají rebelovat po vzoru Věcí veřejných. Naznačují, že nemusejí zvednout ruku pro důležité vládní návrhy.

"Zbytečně to situaci komplikuje a popravdě řečeno, musím říci, že naši poslanci nejsou nijak zvlášť nadšeni z této rychlé výměny," řekla iDNES.cz vicepremiérka Karolína Peake. "Budeme v LIDEM mluvit o tom, zda je tento způsob rozhodování o tak zásadních věcech pro nás vůbec přijatelný," doplnila.

Lessy skončil

Členům z LIDEM vadí to, že je nikdo z koalice v předstihu neinformoval o výměně policejního prezidenta. Problém vidí také v rychlosti, jakou byl Petr Lessy nahrazen Martinem Červíčkem. Ten podle Peake měl získat pouze dočasné pověření a nový prezident pak měl vzejít z výběrového řízení. Strana už dala najevo, že kvůli situaci chce koaliční jednání.

To, zda je znechucení poslanců tak velké, že by někteří nezvedli ruku pro zvyšování daní nebo církevní restituce, nechtěla Peake otevřeně říci. "Nedovolím si po dnešním dnu hovořit za všechny kolegy poslance, aniž bych si je všechny vyslechla," sdělila politička.

Poslanci se o celé situaci budou bavit příští úterý, před jednáním Sněmovny. "Pokud se i nadále máme chovat předvídatelně a konzistentně, očekáváme totéž od našich koaličních partnerů," míní Peake.

"Je to velmi velké a nepříjemné překvapení, na toto téma mělo proběhnout alespoň rychlé koaliční jednání," komentuje situaci poslankyně Dagmar Navrátilová. "Situaci to určitě může komplikovat, ale nechci teď říkat, že natruc nezvedneme ruce pro vládní návrhy," podotkla.

"Mou důvěrou v pana premiéra a vládu to otřáslo. Ale vyhlašovat ultimáta nechci, pro vládu nejspíš budu hlasovat dál, ale fakt je, že mě celá ta situace kolem policejního prezidenta dost znechutila," uvedl další z poslanců LIDEM Viktor Paggio.

"Překotné jmenování nového policejního prezidenta bez předchozího jednání s koaličními partnery není příliš standardní a nemůžu vyloučit, že to bude mít nakonec i dopad v podobě nehlasování. Minimálně to ale vzbudí velkou diskusi," míní poslanec Martin Vacek, který spolu s Peake odešel z Věcí veřejných, do LIDEM ale nakonec nevstoupil.

Koalice hledá 101 hlasů, jinak vláda padne

Poslanci LIDEM se tak svým váháním paradoxně dostávají do podobné pozice, do jaké se v minulosti stavěly Věci veřejné, které výše citovaní politici opustili v dubnu. Mimo jiné i kvůli neustálým ultimátům, která VV vznášely vůči koaličním partnerům. Vládu však nikdy nepotopily. VV po odchodu části strany v koalici skončily a nyní až na jednu výjimku tvrdí, že zvyšování daní ani vracení majetku církvím ve Sněmovně nepodpoří.

Vláda přitom pro přehlasování senátního veta potřebuje 101 hlas. ODS spolu s TOP 09 a všemi poslanci LIDEM včetně nezařazeného Vacka mají 100 hlasů. Své ano jim pro klíčové návrhy přislíbil i Milan Šťovíček z VV, kterému za to hrozí vyloučení ze strany (více zde).

Premiér Petr Nečas ve středu po jednání kabinetu zopakoval, že bez toho, aniž by prošla úsporná opatření - mimo jiné tedy i zvýšení daní - si pokračování vlády neumí představit. "Pokud by vláda nebyla schopna garantovat konsolidační strategii, nemá význam, aby pokračovala pouze v údržbářské podobě," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video