Lidem vadí vysoké daně a dluhy státu

  • 314
Rostoucí nezaměstnanost, zadlužování státu a příliš vysoké daně považují lidé za tři hlavní problémy České republiky. Lidi dnes trápí úplně jiné věci než před lety. Nezaměstnanost byla i v roce 2001 problémem číslo jedna, ale na dalších místech se umístily kriminalita, korupce a zdravotnictví.

Lidé navíc skoro nevěří současné vládě, že nejakutnější potíže dokáže vyřešit. Z průzkumu agentury SC&C vyplývá, že ke schopnostem vlády jsou skeptické tři čtvrtiny dotázaných, dokonce včetně příznivců vládních stran.

Jak by také lidé mohli doufat, že vládní sestava ČSSD, lidovců a unionistů problémy vyřeší, když tomu nevěří ani předseda jedné z koaličních stran, šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

"Znamenalo by to snížit přímé daně a zlevnit odvody za zaměstnance. Současné rozložení politických sil ale neumožňuje něco takového prosadit," tvrdí Kalousek.

Ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD naopak zdůrazňuje, že se kabinet snaží trojici problémů řešit. "Například v Senátu už jsou návrhy, které snižují daně firmám i rodinám, a to nejvýrazněji za několik let," vysvětluje.  

Třiadvacetiletá Lucie Maršánová pracuje v pražské softwarové firmě jako účetní a připadá jí, že ze svého platu odvádí až příliš vysoké daně. "Už jsem si spočítala, že kdyby fungovala rovná patnácti procentní daň, brala bych o dva tisíce korun čistého více. Myslím, že takové snížení daní by se vyplatilo většině lidí i firem," tvrdí Maršánová. Proto volí opoziční občanské demokraty, kteří snížení daní slibují.

Vysoké daně považuje, stejně jako ona, za velký problém země 42 procent lidí. Zjistila to agentura SC&C, která se ptala tisíce respondentů, jaké problémy je nejvíce trápí. Výši daní přitom nejvíce kritizují právě příznivci ODS. Zajímavé je, že jakožto potíž se velké zdanění v podobných průzkumech objevilo vůbec poprvé.

Doposud totiž lidem nejvíce vadila kriminalita, porušování práva či zdravotnictví. Právě téma daně se stalo vlajkovou lodí programu opoziční ODS, jak říká její předseda Mirek Topolánek. "Daně považují za potíž hlavně mladí lidé. Starším lidem zase vadí nejčastěji zdravotnictví a důchodový systém," upřesňuje Jana Hamanová z SC&C.

Sobotka: Snažíme se
Mezi výtkami se také nově objevilo rostoucí zadlužení státu, které za problém označila skoro polovina lidí. Každopádně platí, že výhrady lidí k vládě se liší podle jejich příjmů. Třeba Barbora Zemanová, která pracuje jako pekařka v českobudějovickém supermarketu, považuje za nejakutnější problém rostoucí nezaměstnanost. "Zatím sice práci mám, ale vidím u kamarádek, jak těžké je sehnat volné místo. I proto je mi z politických stran nejbližší sociální demokracie," říká.

Obava ze ztráty místa je vůbec nejčastější, stejně jako pekařka Zemanová označilo vysokou nezaměstnanost za problém číslo jedna šedesát procent lidí. "Jsou to především příznivci levicových stran, tedy vládní ČSSD a opozičních komunistů," tvrdí Hamanová.

Jenže ani voliči sociálních demokratů příliš nevěří, že "jejich" kabinet dokáže problém vyřešit. Tři lidé ze čtyř jsou přesvědčeni, že vláda Stanislava Grosse zkrátka neumí nezaměstnanost snížit. Kabinet je opačného názoru a tvrdí, že s rostoucí nezaměstnaností bojuje.

"Máme ucelený program pro snižování nezaměstnanosti. Vytváříme lepší podmínky pro motivaci lidí hledat práci a zároveň zvyšujeme prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti," tvrdí ministr financí Bohuslav Sobotka.

Další pokles důvěry
Pravda je taková, že od června 2002, kdy se koaliční sestava sociálních demokratů, lidovců a unionistů ujala moci, přibylo v zemi zhruba osmdesát tisíc lidí bez práce. Koalici tak dnes důvěřuje jen 31 procent lidí, ještě před měsícem jich bylo o 9 procent víc. "Shrneme-li to, sedm lidí z deseti má dojem, že současná vláda vede zemi špatným směrem," říká socioložka Hamanová z SC&C.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video