Gynekoložka Alexandra Jörgová u domu, v němž měla vyplavenou ordinaci.

Gynekoložka Alexandra Jörgová u domu, v němž měla vyplavenou ordinaci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Praskají omítky i potrubí, Jablonečané si zoufají. Pod městem razí štolu

  • 17
Obyvatele Jablonce trápí stále více ražba protipovodňové štoly za půl miliardy korun. Kvůli výbuchům v podzemí praská omítka na domech a prasklo i potrubí, které vyplavilo gynekologickou ordinaci. Jeden z jabloneckých penzionů v blízkosti stavby musel kvůli otřesům dokonce zavřít.

"Po jednom z výbuchů jsme měli totálně vyplavenou ordinaci, jelikož praskl přívod vody. Doteď se z toho vzpamatováváme, i když už jsme z nejhoršího venku," říká gynekoložka Alexandra Jörgová a ukazuje fotky zničené ordinace v Palackého ulici v sousedství tunelu.

Nechala si udělat statický posudek a dle jeho závěrů za situaci můžou právě výbuchy v jabloneckém podzemí. "Kromě toho nám tu začalo praskat vstupní schodiště. Zástupci stavebních firem se tu sice byli podívat a že to budou řešit, ale nikdo se doteď neozval. To mi nepřijde jako solidní jednání," poznamenává lékařka.

Ordinaci nemohla zavřít, jelikož má devět tisíc pacientek. "Vše jsme řešili svépomocí za pochodu, pacienti naštěstí byli shovívaví. Museli jsme vytírat, vysoušet, malovat. Byly to týdny vyčerpání, stresu. Není to však konečná. Vše se dá do pořádku za měsíce, možná rok," dodává Jörgová.

Pokud Syner s Metrostavem, kteří štolu razí, neuzná, že za situaci v ordinaci můžou otřesy, chce se doktorka obrátit na soud. "Chování velkých firem, jež prohlásí, že je to vůbec nezajímá, spoustu lidí úplně drtí. Tahle to přeci nejde," uzavírá gynekoložka.

Hosté penzionu mysleli, že vypukl letecký nálet

Kvůli zemětřesení při ražbě musel dokonce na čas zavřít blízký Penzion Jablonec. Popraskaly tu zdi, padala omítka. "Když tu v sedm ráno bouchali, hosté nám vyletěli v šoku z pokojů, nevěděli, co se děje. Bylo to jak letecký nálet," vypráví provozní Ilona Martínková. Penzion je momentálně uzavřen. "Chodilo málo lidí, doba je zlá a navíc ta štola nás úplně dorazila," podotkla provozní.

Otřesy poznamenaly i památkově chráněnou vilu doktora Schmelowského: popraskaly okenní tabulky, narušila se statika. Povodí Labe, investor stavby, zde umístil měřiče otřesů.

"V případě, že se prokáže, že k poškození vily, případně i dalších památkově chráněných objektů dochází v souvislosti s trhacími pracemi na štole, bude Národní památkový ústav žádat zastavení veškerých prací, které by památky nadále ohrožovaly," konstatoval nedávno Krčmář.

Stavbaři o problémech s otřesy vědí a údajně je řeší. "Pokud se skutečně prokáže na základě měření, že ražba něco poškodila, zaplatíme to z pojistky. Jsou nějaké zóny, kde se mohou projevit účinky trhacích prací, ale dělají se tu paspartizace objektů, vše se před výbuchem i po něm vyhodnocuje. Je to dáno projektem a ti lidé, co tu bydlí, byli účastníky stavebního řízení," vysvětluje hlavní stavbyvedoucí tunelu Jan Brunclík.

Do všeho se už vložilo i město, jelikož se na radnici hromadí stížnosti na jablonecký "tunel Blanka", jak odpůrci ražby stavbě říkají podle kontroverzního tunelu v Praze, při jehož budování se opakovaně propadla země.

"Chceme si nechat vypracovat nezávislý posudek vlivu stavby protipovodňové štoly na zástavbu ve městě. Reagujeme tak na množící se stížnosti lidí, kteří upozorňují na to, že jejich domy kvůli otřesům při odstřelech praskají," sdělil po posledním zastupitelstvu jablonecký primátor Petr Beitl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video