Prosklené stánky stojí před kostelem sv. Markéty ve Strakonicích. Radnice...

Prosklené stánky stojí před kostelem sv. Markéty ve Strakonicích. Radnice tvrdí, že to jsou zatím polotovary. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Chtěli selské baroko, mají skleněné buňky. Strakoničtí kritizují stánky

  • 9
Deset prodejních stánků před kostelem svaté Markéty ve Strakonicích kritizují místní obyvatelé. Vadí jim, že prosklené objekty vypadají jako stavební buňky. Podle radnice jsou to zatím jen polotovary.

To je nová kukaň a v ní bude sedět někdo s maturitou. Tak nyní po vzoru filmu Marečku, podejte mi pero vtipkují obyvatelé Strakonic na účet desítky nových prodejních stánků na tržnici u kostela svaté Markéty.

Hranaté prosklené objekty totiž připomínají nejvíc stavební buňky. Lidem se nelíbí. Kritizují, že se nehodí k sousední historické památce. Radnice oponuje: Počkejte, až budou hotové, nyní jsou to polotovary, konstrukce.

Strakonická radnice koupila za 5,3 milionu korun nové stánky od příbramské společnosti Zrup. Ta vyhrála ve výběrovém řízení. Strakoničtí však očekávali dřevěnou klasiku, ne moderní objekty.

"Nehodí se to sem. Když tu stály o dudáckém festivalu dřevěné stánky ve stylu selského baroka, bylo to mnohem hezčí," říká pohoršeně obyvatel Strakonic Tomáš Peroutka. A není sám, kdo nové budky kritizuje. Odpůrců mají desítky, zejména v internetových diskusích, na fórech a na sociálních sítích.

Strakonická radnice stánky koupila za 5,3 milionu korun od příbramské společnosti Zrup.

Starosta Strakonic Pavel Vondrys z uskupení Slušnost a jistoty přesto nové stánky hájí.

"Jsou to nyní polotovary, které budou mít pergoly a markýzy. Je to, jako kdybyste hodnotili nevěstu, ještě než je načesaná," míní Pavel Vondrys a věří, že lidem se nakonec stánky budou líbit.

Ačkoliv ve výběrovém řízení měli městští radní více nabídek, nakonec vybrali jako nejvhodnější příbramskou firmu. Společnost, za níž ale stojí strakoničtí podnikatelé. Předsedou představenstva je Libor Dubský ze Sousedovic, jediným akcionářem pak Michal Šnobr ze Strakonic.

Předsedou dozorčí rady je Karel Šnobr, podnikatel stojící i za firmou Hamaga, která staví ve městě rodinné domy nebo koupila bývalý bufet přímo na Velkém náměstí. Ve společnosti Hamaga je Karel Šnobr předsedou představenstva, Michal Šnobr místopředsedou.

"To jsem ani nevěděl, neznám vlastnickou strukturu firmy. Nezkoumáme ji, její nabídka prostě byla nejvýhodnější," odmítá jakákoliv nařčení Pavel Vondrys.

Ve Strakonicích se nyní debatuje i o ceně stánků. Radnice totiž dostala před časem nabídku od jednoho z místních podnikatelů, že sám nové stánky na tržnici postaví. Vzhled chtěl přizpůsobit požadavkům radních, deset let stánky provozovat a pak je předat zdarma městu. Radní odmítli.

"Právě v minulosti takto tržnice fungovala a akorát s tím byly potíže. Chceme mít kontrolu a víme, že z pronájmu stánků se nám investice vrátí," doplnil Vondrys.

Podnikatel, který nabídku Strakonicím učinil, ale tvrdí, že město mohlo ušetřit. "Byl jsem připravený stánky zafinancovat, podmínky by se ve smlouvě udělaly tak, aby vyhovovaly radnici," tvrdí podnikatel, který na tržnici roky provozoval jeden ze stánků se zeleninou a zmrzlinou.

Představitelé Strakonic nemají obavu, že by nové stánky nedokázali pronajmout. Nájemné bude podle umístění stánků zhruba od 3 do 6 tisíc korun měsíčně, ve stáncích je teplá voda, jsou zateplené, aby v nich byl možný celoroční provoz, a odpovídají hygienickým požadavkům. Zájemců o jejich pronájem je už nyní podle radnice více, než je samotných prodejních míst.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video