Karolína Peake se dočkala vlastního poslaneckého klubu, Sněmovna kývla na to, že ke vzniku nového klubu stačí šest poslanců.

Karolína Peake se dočkala vlastního poslaneckého klubu, Sněmovna kývla na to, že ke vzniku nového klubu stačí šest poslanců. | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Peake se dočká vlastního klubu. Sněmovna také omezila právo diskutovat

  • 142
Vládní ministrana LIDEM se dočká vlastního poslaneckého klubu, i když nemá deset poslanců. Vládní poslanci prosadili změnu jednacího řádu Sněmovny, podle níž má mít na vznik nového poslaneckého klubu v průběhu volebního období strana, která má nejméně šest poslanců. Spolu s tím vládní poslanci tvrdě omezili práva opozice diskutovat ve Sněmovně.

Možnost mít vlastní poslanecký klub si vicepremiérka Karolína Peake vynutila před hlasováním pro církevní restituce. Když dostala slib, že klub bude mít, poslanci, kteří se odtrhli od Věcí veřejných, restituce podpořili.

Spolu s Peake odešlo ještě dalších sedm poslanců, do strany LIDEM ale nevstoupili Martin Vacek a Radim Vysloužil, poslanců-členů nové straničky podporujících Nečasovu vládu je tedy šest, přesně tolik, kolik jich bude nově stačit pro vytvoření klubu. Na poslanecké kluby se vztahuje řada výhod. Mohou čerpat příspěvky na svou činnost, šéf klubu může vystoupit přednostně a má k dispozici služební vůz a vyšší plat.

"Předsedkyně Němcová odsoudila trafiky pro bývalé poslance ODS. Není tohle také trafika pro přeběhlíky?" protestoval šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

O zákonu ještě bude hlasovat Senát a v budoucnu ho dostane na stůl nový prezident Miloš Zeman. Jak u Senátu s převahou ČSSD, tak u Zemana, který má ke straně LIDEM velké výhrady, lze čekat, že zákon vrátí a koalice bude muset jejich veta přehlasovat.

Poslanci uťali řečnění. Vrátí se vám to, varoval koalici Jandák

Do jednacího řádu prosadili vládní poslanci také některá omezení, která mají z jejího pohledu zrychlit projednávání zákonů, ale opozice je vnímá tak, že je to snaha ji umlčet.

Na návrh předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové z ODS prošla změna, podle níž může dolní komora parlamentu bez diskuse sloučit rozpravu ke dvěma nebo více bodům pořadu.

Návrh na změny v programu jednání bude moci podat jen člen vedení Sněmovny předsedající schůzi nebo šéfové poslaneckých klubů. Odůvodnění jejich návrhu nebude moci přesáhnout dvě minuty a o návrhu se ani nebude hlasovat, když ho budou vetovat dva poslanecké kluby nebo 20 poslanců. Řadoví poslanci nebudou moci vznášet pozměňující návrhy k programu jednání.

"Je to snaha zaříznout diskuse," uvedla šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Předpověděla, že ODS bude po příštích volbách v opozici a že se jí její vlastní návrhy mohou vymstít. "Pokud ji do té doby nepohltí vnitřní spory nebo Kalousek," řekla Klasnová.

"Vrátí se vám to a bude to hrozné," varoval vládní koalici sociální demokrat Vítězslav Jandák. Němcová na poslední chvíli stáhla další návrh, aby se nemohlo diskutovat před definitivním schvalováním zákonů při třetím čtení. Zamítnout zákon se pak opozici nepovedlo a dostane ho teď na stůl Senát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video