Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidem na Olomoucku teče z kohoutku nekvalitní voda, nikdo to neřeší

  • 11
Na čtyři tisíce lidí na Olomoucku je více než měsíc bez pitné vody. Ve třech obcích totiž obsahuje pitná voda škodlivé dusičnany. Přestože se o řešení problému mluvilo již před několika lety, zatím se nezměnilo nic.

Řešení problému s pitnou vodou bylo na stole již před několika lety. Nestalo se nic, a tak se dnes děti a těhotné ženy v Dubu nad Moravou, Věrovanech a Charvátech musí vyhýbat jejímu pití. Jedinou záchranou od dalších nákupů balených vod je napojení místního vodovodu na potrubí v obci Blatec. Tam však na minulá jednání v dobrém nevzpomínají, přišli díky nim o statisíce korun.

Případ špatné vody

22. srpna 2011 zvýšila Krajská hygienická stanice v Olomouci ve vodovodu obcí Dub nad Moravou, Věrovany a Charváty na Olomoucku limit pro množství dusičnanů a zároveň vydala doporučení o tom, že by z tamní vody lidé neměli vařit pro kojence do jednoho roku. Děti do pěti let a těhotné ženy by pak její pití měly omezit. Na začátku září se o tom z obyčejných dopisů dozvídají místní starostové a ředitelky mateřských škol. Některé přímo od MF DNES (podrobnosti čtěte zde). Mateřinky i domácnosti začaly nakupovat balenou vodu.

O současných problémech trojice obcí se ví od začátku září, Blatecké však nikdo z nich ještě neoslovil. Janu Kadlecovi, který v obci Blatec stojí v čele radnice, stačí zmínka o napojování dalších obcí na jejich vodovod a hned má rozčílený hlas.

"Když jsme před zhruba třemi lety budovali vodovod, přišli jejich zástupci s tím, že by se chtěli napojit. Souhlasili jsme a do země šel kvůli tomu přivaděč s širším průměrem. Když bylo vše hotové, řekli, že už nemají zájem," vylíčil Kadlec a upozorňuje, že Blatec kvůli tomu zaplatil neplánovaně o tři miliony korun navíc.

"Každou z těch obcí, které teď mají s vodou problém, by to tehdy stálo kolem čtyř set tisíc korun," dodal Kadlec.

Jednání o napojení na Blateckých vodovod má za Dub nad Moravou a Věrovany vést charvátský starosta Zdeněk Dostál.

"Ta částka nesouhlasí, bylo to daleko více. Nemohli jsme to přijmout, pokládali jsme rozvody plynu. Kolik to však přesně bylo, nevím. Konkrétní cifra nepadla. Jen podíl v procentech, celkové náklady nám také neřekli," vysvětlil Dostál.

Hygienici zvýšili limity

V trojici obcí hygienici na konci srpna zvýšili limit pro množství dusičnanů v pitné vodě. Vydali i upozornění, že je nepoužitelná k vaření pro kojence do jednoho roku. Děti do pěti let a těhotné ženy by měli její pití omezit.

Zcela rozdílné informace pak od obou mužů přicházejí i dál. Otázkou tak například zůstává termín jejich jednání, kde by se o napojení obcí na blatecký vodovod mohlo rozhodnout. "V pondělí mám se starostou Blatce dohodnutou schůzku. Když se rychle dohodneme, mohli bychom být napojení do necelých dvou let," přemítá Dostál. Sám Kadlec však o ničem takovém neví.

"Je to od pana Dostála jen další lež, nikdo nás oficiálně či neoficiálně doposud neoslovil. Vše si zavinili sami, již před třemi lety mohli mít vše hotové a vyřešené," popisuje Kadlec.

Ve spojitosti s oběma vodovody se pak objevila informace, že toto záchranné řešení pro bezmála čtyři tisíce lidí z Olomoucka blokuje i majitel několika tamních pozemků. MF DNES zjistila, že jde přímo o blateckého starostu Kadlece.

"Máme rodinnou farmu a ty parcely nám patří již sto padesát let. Nemám však žádný problém s tím, aby tam vodovod vedl," uvedl starosta. Vzápětí zdůraznil, že veškerá půda i nadále zůstane jeho majetkem. "Jen dám jednoduše souhlas s věcným břemenem," uzavřel Kadlec.

Vodárny: Blatec je jediné řešení

Než oba muži vše vyřeší, jsou místní s malými dětmi stále odkázáni na dražší balenou vodu. Pro nákup barelů se rozhodlo i vedení tamních školek, poplatky za stravné zde šly nahoru.

"My kvůli tomu dvakrát týdně jezdíme do vedlejšího Tovačova, kde máme příbuzné. Tam mají vodu v pořádku, a tak si od nich dovezeme plné PET lahve, z nichž pro celou naši rodinu vařím čaj či kávu," popsala matka devítiměsíční a tříleté dcery z Věrovan Jana Ligurská.

Zároveň jí vadí, že se u nich nezměnila cena vody, i když jí z kohoutku odebírají méně. Moravská vodárenská však slevu odmítla kvůli vyšším nákladům za častější kontroly. Výjimka, díky níž zde hygienici limit pro množství dusičnanů navýšili, platí pro trojici obcí do konce srpna roku 2014, což je v tomto případě maximum.

Zda se tady do té doby kvalita vody zlepší, nedokáže nikdo v tuto chvíli říct. V podkladech pro úpravu tamních norem jsou jako hlavní příčina uvedena hnojiva, která deště vyplavily z okolních polí.

"My jsme jako jediné řešení navrhli právě napojení na vodovod Blatec," potvrzuje mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video