Lidem je v bytech zima

Uherské Hradiště - Lidé žijící v panelových domech v Uherském Hradišti mrznou. Když je venku dvanáct stupňů, jejich pokojový teploměr ukazuje sotva o pět dílků víc. Naplánovaná rekonstrukce tepelné soustavy města způsobila problémy několika tisícům lidí.

Na nové potrubní vedení uherskohradišťského Centrálního tepelného zdroje se tento týden  připojuje sídliště Východ. Lidé ve městě musí kvůli tomu vydržet sedm dní bez teplé vody. V jejich bytech se navíc netopí.

"Nechápu, proč se sídliště musí připojovat zrovna v polovině září. Dalo se přece čekat,  že nemusí být zrovna nejtepleji. Zkuste v tom studeném bytě vydržet celý den," zlobí se důchodkyně Anna Horáková.

Ředitel společnosti Centrální tepelný zdroj nebyl včera k zastižení. Podle sdělení vrátného pobývá tento týden na dovolené v Chorvatsku.

Ředitelův zástupce Ludvík Hejda připustil, že lidem ve městě se datum rekonstrukce nemusí líbit. "Není jich moc, ale volají k nám a stěžují si. Termín je ovšem naplánovaný, a my ho jako provozovatelé neovlivníme," řekl Hejda.

Místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek - městu tepelná společnost patří - tvrdí, že září je pro rekonstrukci běžný a vyhovující termín.

"Letos je ale bohužel abnormálně špatné počasí. Loni jsme ve stejnou dobu finišovali s připojením první etapy a bylo všechno v pořádku," vzpomíná zástupce starosty.

Už před rokem si ale lidé stěžovali, že musí doma chodit v zimních svetrech. Teď si raději přitápějí elektrickými kamny, nebo zatápějí v  plynových troubách. "Na teplu a vodě ušetřím, jenže o to víc zaplatím za elektriku a za plyn," posteskl si důchodce ze sídliště Pod Svahy.

Podle vyhlášky se přitom musí v bytech topit, pokud tři dny za sebou klesne venkovní teplota pod třináct stupňů.

"Ano, ale až na konci září, ne teď. Teď se ještě nemusíme s nikým o topení bavit. Spokojenost lidí  je pro nás samozřejmě důležitější než vyhláška, ale teď prostě zatopit  nemůžeme," vysvětlil Ludvík Hejda z Centrálního tepelného zdroje.

Kromě obyvatel panelových domů trápí zima také některé školy a školky  ve městě.
"Ideální ta situace určitě není. Musíme si přitápět akumulačními kamny," uvedla Miroslava Filgasová z Mateřské školy Na  Rybníku.

"Není to strašné, ale teplo tady také není. Ve třídách může být přibližně devatenáct stupňů. Přežíváme," oznámila zástupkyně  ředitele školy na náměstí Míru.

Lékařka Yvona Březinová řekla, že do ordinace k ní teď přichází hodně  pacientů. Nikdo jí ale zatím neoznámil, že by mu problémy způsobila právě zima v bytě.

Obyvatelé sídlišť v Uherském Hradišti se domnívají, že na odstávky teplé vody si ve srovnání s lidmi z jiných měst musí zvykat až příliš  často.

"Nemám to spočítané, ale během roku jsme určitě měsíc bez teplé vody," domnívá se důchodkyně Anna Horáková.

"Když jsme měli starý  parovod, byly vždy dvě pravidelné týdenní odstávky během roku. Letos  jsme měli jednu, doslova jednu odstávku, která trvala maximálně čtyři hodiny," namítá Ludvík Hejda.

Místostarosta Libor Karásek ale  připustil, že ví o třech týdenních odstávkách teplé vody ve městě během tohoto roku.

"Poprosil bych lidi o trpělivost. Rekonstrukce tyto  problémy vyřeší na dalších dvacet až třicet let dopředu," slibuje  Karásek.

Podobné problémy jako v Uherském Hradišti měli loni lidé ve Valašském  Meziříčí.
Vedení města si pochvalovalo, že rekonstrukce tepelných rozvodů běží přesně podle předem stanoveného plánu, ale lidem v bytech i dětem ve školách byla dva týdny zima. V Kroměříži zase před rokem lidé mrzli kvůli sporu dvou firem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue