Lidé se chtějí vyhnout poplatku za pohotovost, proto volají sanitku i u triviálních případů.

Lidé se chtějí vyhnout poplatku za pohotovost, proto volají sanitku i u triviálních případů. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé zneužívají sanitky, s cílem ušetřit je volají i kvůli klíštěti

  • 738
Lidé si zvykli volat záchranku kvůli úplným hloupostem. Až třetina sanitek přijede k případům, kde vůbec nejsou potřeba. Někdo si je totiž zavolá kvůli zvýšené teplotě, oděrkám, či dokonce klíštěti. Chtějí ušetřit, zdravotnictví tím však ještě víc zatěžují.

Zneužívání sanitek narostlo do obřích rozměrů po zavedení devadesátikorunového poplatku za pohotovost. Když přiveze pacienta na ambulanci záchranka, nemusí platit nic. Když přijde po svých nebo ho někdo přiveze, poplatku se nevyhne. "Lidé zjistili, že když svůj stav zdramatizují, je to zdarma," říká ředitel moravskoslezské záchranky Roman Gřegoř.

"Žádají sanitku s odůvodněním, že nemají k dispozici auto," zlobí se Gřegoř. Akutní případy pak musí čekat. Jeho vozový park se přitom rozrostl za dvacet let na pětinásobek, a přesto záchranáři nestíhají.

Za příjezd záchranky by se mohlo kvůli zneužívání platitČtěte v úterý 22. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Takzvaných marných výjezdů však přibývá ve všech krajích. "Naprosto se změnil přístup lidí. Místo toho, aby se drobné zranění pokusili ošetřit sami, raději hned volají rychlou," potvrzuje záchranář z České Lípy Karel Janda. Stává se, že převoz do nemocnice stojí tisíce korun a následné ošetření jen pár stovek.

Samostatnou skupinou jsou opilci, kteří se nechají vozit z hospody, a chroničtí "zneužívači", kteří sanitku používají jako taxík, jenž je zadarmo odveze do města.

Výjezd sanitky přijde zhruba na pět tisíc, ale "pacienta" to nic nestojí. Výdaje totiž padají na hlavu krajům a pojišťovnám. Záchranáři přitom nemohou volajícího odmítnout. "Operátor pokaždé podlehne strachu, že by něco prošvihl. I když už toho člověka zná," vysvětluje Janda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video