Michelangelův obraz Boha ze Sixtinské kaple ve Vatikánu. Ilustrační foto.

Michelangelův obraz Boha ze Sixtinské kaple ve Vatikánu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lidé známkují Boha na internetu. Uškodila mu ekonomická krize

  • 38
Lidé z celého světa už přes rok známkují prostřednictvím internetu Boha. Popularita stvořitele krátkodobě kolísá hlavně v závislosti na přírodních tragédiích. Dlouhodobě mu ale nejvíc uškodila ekonomická krize. Autoři webu píší o Bohu spíše recesisticky, v Polsku se ale o internetovém hodnocení stvořitele vede vážná diskuse.

On-line známkování Boha začalo na webové stránce RateTheGod.com loni v květnu. Dnes je tu zaregistrováno na 700 tisíc lidí, asi 42 procent tvoří Američané. Celkem 65 tisíc zaregistrovaných pochází z Polska. Uživatelé mohou Bohu dávat body od -5 do 5.

Krátkodobě obliba stvořitele kolísá podle výskytu světových tragedií jako jsou lokální války, zemětřesení a podobně.

Drtivě například klesla popularita Boha už v polovině května 2008, kdy při zemětřesení v Číně zemřelo 80 tisíc lidí. Mezi 12. a 16. květnem Boha známkovalo 24 tisíc lidí a průměrně dostal jen minus 1,94 bodu. Více než čtvrtina lidí sáhla po nejhorší známce minus 5.

Po neštěstí v Číně klesla popularita Boha až na minus 0,96 bodu. Jednorázový pokles ovšem v tomto ani v případě dalších tragédií netrval dlouho. "Lidé rychle zapomínají na škody způsobené Bohem," komentují to autoři webu.

Podobný průběh se opakoval v červnu 2008. Středozápad Spojených států tehdy postihly záplavy, při nichž zemřelo několik lidí. A jelikož velkou část hlasujících tvoří Američané, spadl index popularity krátkodobě opět pod nulu. - čtěte více o záplavách v USA

Zajímavé hodnocení dostal Bůh na RateTheGod také za ruskou invazi do Gruzie ze srpna 2008. Jednoznačný propad popularity zažil v prvních sedmi dnech války u Poláků a Němců. Většina dalších národností reagovala nejednoznačně, protože lidé se lišili v názoru, kdo válku rozpoutal. Ruská křivka obliby Boha ale raketově vzrostla.

Boha poškodila ekonomická krize

Světová ekonomická krize na rozdíl od krátkodobých tragédií popularitu Boha zasáhla dlouhodobě. Během prvních týdnů finanční krize v USA si stvořitel v bodování ještě nijak nepohoršoval. Drtivý propad začal až na konci září 2008.

Rate The God - hodnoceni Boha (graf)

Křivka popularity Boha od května 2008 do dneška.

"Bohužel Bůh nebyl schopen uhájit svou popularitu (měřeno GodIndexem) a po několik dnech, kdy se krize rozrostla do globálního rozměru, spadl index na historické minimum minus 1,8 bodu," komentují to správci webu.

Rate The God - Francie v. světOd té doby se popularita stvořitele na RateTheGod nedostala nad střední, nulovou hodnotu. Pokles zaznamenala také ve všech zemích jednotlivě. Výjimkou jsou Francouzi, kteří ekonomickou krizi nezaznamenali nebo z ní neviní Boha.

Dnes činí celosvětová popularita stvořitele minus 0,66 bodu a jen zvolna stoupá.

Parodie nebo hodnocení vlastního osudu

Z webu RateTheGod není možno poznat, kolik ze 700 tisíc uživatelů chápe hodnocení Boha jako recesi. Sami správci webu používají formulace jako "výkon Boha", hodnotí "destruktivní aktivitu Boha" a ptají se, zda "Bůh jedná jen v náš neprospěch". Jejich zprávy a analýzy vyznívají spíše recesisticky.

ČTK ale upozornila, že například v katolickém Polsku se o projektu RateTheGod vede vážná diskuse. "Lidé reagují na špatné novinky většími emocemi než na dobré. Známky, které dostává stvořitel, jsou převážně odvetou za špatné věci," řekl polskému serveru Ekai.pl Tomasz Fernowicz, který se projektem zabývá.

Polský sociolog Edward Ciupak míní, že lidé neberou hodnocení na webu RateTheGod jako zábavu, ale hledají "kontakt se svátostí".

Psycholog Zbigniew Necka hodnocení sice považuje spíše za zábavu, je ale podle něj psychologicky příznačná, protože si díky ní lidé vybíjejí vlastní naštvanost. Anketu by pojmenoval spíše "Ohodnoť svůj osud", píše server Ekai.pl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue