Lidé žijí v Austrálii už 50 tisíc let

  • 1
První lidé žili na jihovýchodě Austrálie už před 50 tisíci lety. Tvrdí to australští vědci v nejnovějším vydání časopisu Nature. Podle nich se tehdejší obyvatelé nejmenšího světadílu dokázali vypořádat i s nepříznivým suchým klimatem.

James Bowler z univerzity v Melbourne a jeho kolegové znovu analyzovali fosilní pozůstatky nalezené před třiceti lety u jezera Mungo na jihozápadě státu Nový Jižní Wales.
 
Nálezy pocházejí především ze dvou pohřebišť nesoucích stopy červené hlinky, což vědci považují za důkaz rituálního pohřbu, a první stopy zpopelňování těl.

Kosterní pozůstatky umožnily vědcům získat vzorek kyseliny deoxyribonukleové (DNA) těchto prehistorických lidí. 

Význam těchto objevů však nemohl být přesně odhadnut kvůli problémům s datováním, nálezy byly původně zasazovány do doby před 20 až 62 tisíci lety. "Tato pochybnost je už odstraněna," ujišťují vědci.

Nové datování ukázalo, že lidé žili v oblasti od doby, která začala před 50 tisíci lety, zároveň nebo krátce po první kolonizaci severu a západu Austrálie. Obě pohřebiště spadají do doby před zhruba 40 tisíci lety.

"Homo sapiens byl schopen přizpůsobit se zhoršení klimatu na nejsušším kontinentu na světě," zdůrazňují australští vědci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video