Nové hřiště na vsetínském sídlišti Trávníky přitáhlo problémové mladíky, kteří

Nové hřiště na vsetínském sídlišti Trávníky přitáhlo problémové mladíky, kteří do noci obtěžují okolí hlukem a sprostými nadávkami. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidé ze sídliště ve Vsetíně si zoufají, hřiště ovládli sprostí mladíci

  • 57
Nové sportoviště na sídlišti většinou obyvatelé vítají jako možnost zábavy pro své děti jen kousek od domu. Pro desítky rodin ze vsetínských Trávníků se ale stalo noční můrou. Zdejší děti i dospělé totiž neustále obtěžuje skupina mladíků - hlavně hlukem, vulgárními nadávkami a znečišťováním okolí.

Jedenáctiletá Kateřina Horňáčková, která bydlí v Trávníkách ve Vsetíně, by si ráda s kamarádkami hrála na novém hřišti. Jenže nemůže. Má totiž strach.

"Starší kluci tu chodí hrát fotbal a sprostě nadávají a křičí. Všichni se tam bojíme chodit. Jednou jsme museli zavolat policii, aby nás na hřiště vůbec pustili," líčí dívka.

Zatímco děti zvládají situaci celkem sportovně, dospělí a senioři už postupně ztrácejí nervy. Nájezdy mladíků na sportoviště se opakují.

"Kvalita hřiště přitáhla pozornost místních mladíků, mezi kterými je i řada Romů. Přijdou kolem třetí hodiny a jsou tu až do noci. Jednou jsem jich tu napočítal dvaačtyřicet. Dělají takový rámus, že se tu nedá bydlet. Udělali nám ze života peklo," postěžoval si šestašedesátiletý Petr Polášek.

Ten bydlí na sídlišti Trávníky čtyřicet let a tohle nikdy nezažil. "Nevím, proč máme snášet všichni denně takový rámus," povzdechl si.

Na hřiště se po opravě nikdo neodváží

Hřiště mají na Trávníkách už od 80. let. Radnice letos za evropské peníze hřiště upravila, vznikla tak oplocená sportovní plocha s kvalitním povrchem. Jenže radost místních obyvatel a rodin s dětmi vystřídal zmar.

"Vždycky tu bylo dětské hřiště. Učili jsme tu děti jezdit na kole, hrát fotbal. Malé holčičky tu skákaly přes švihadlo. Teď už se malé děti na hřiště neodváží vůbec jít," podotkl Polášek.

Problémy, které se objevily hned na jaře po zprovoznění sportoviště, začala radnice řešit. Od 1. července střídavě hlídají v odpoledních až večerních hodinách sportoviště pracovníci místních neziskových organizací.

"Aktivně se na kontrole podílejí mimo jiné také Romové, členové sdružení Aver Dživipen, které získalo dotaci na mzdu pracovníka na částečný úvazek. Ten se podílí kromě kontroly také na organizaci aktivit na hřišti," uvedla místostarostka Květoslava Othová.

Podle místních obyvatel nemá ale takové opatření žádný význam. "Dohled je k ničemu. Copak jim může říct někdo, aby nekopali do míče?" reagoval Polášek.

Pokud místní budou chtít sportoviště zrušit, město to udělá

Zvýšenou pozornost věnují lokalitě také místní strážníci. Za poslední měsíce řešili na místě několik přestupků proti veřejnému pořádku. Došlo také ke zkrácení provozní doby hřiště, provoz končí už ve 20 hodin. "Po této době mohou obyvatelé kontaktovat v případě nepokojů Městskou policii Vsetín," upozornila Othová.

"Na městskou policii čekáme každý večer jako na smilování. Bohužel mladíci se před nimi schovají a pak se vrátí zpátky. Problém je, že jsou to většinou Romové, takže pokud si stěžujeme, okamžitě nás všichni označí za rasisty. Nemám proti nim nic, jde nám jen o zrušení sportoviště," reagoval Polášek.

Umístění sportoviště v obytné zóně je podle lidí nevhodné. Hrací plocha se nachází v těsné blízkosti u domů, pár metrů od oken. "Chceme, aby ho změnili na dětské hřiště. Stačilo by sundat sítě a odvézt branky tam, kde jsou potřeba," nabízí řešení Polášek.

"Město se nebrání změně typu hřiště. Požadujeme ale od jednotlivých sdružení vlastníků obytných domů jednotný názor," reagovala na nápad místostarostka Othová.


Video