Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Lidé zbavení svéprávnosti mají dostat šanci volit, rozhodl Ústavní soud

  • 174
Lidé zbavení svéprávnosti nesmí zároveň paušálně přijít i o právo volit. Soudy musejí přezkoumávat okolnosti jednotlivých případů a zjistit, zda dotyční porozumí smyslu, účelu a výsledku voleb. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu.

Ústavní soud se konkrétně zabýval případem Jiřího Soldána z Brna, jenž se nemohl zúčastnit voleb do Senátu v roce 2008. Podle jeho právníka Maroše Matiaška z Ligy lidských práv je to ale protiústavní, a proto žádali zrušení sporného ustanovení ve volebním zákoně.

Kauzu zkoumal tříčlenný senát. Pokud by došel k tomu, že je zmíněné ustanovení protiústavní, navrhl by plénu jeho zrušení. "V odůvodnění Ústavní soud uvádí, že nemá za to, že by tato překážka výkonu volebního práva byla protiústavní. Má za to, že až ta aplikace zákona je špatná, že je chyba v soudech," vysvětlil Matiaško.

Nález Ústavního soudu lze podle Matiaška zároveň interpretovat tak, že zbavení svéprávnosti u duševně nemocného nemůže být automaticky překážkou k výkonu volebního práva.

"To znamená, že pokud bude soud rozhodovat o omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům, musí posuzovat i schopnost člověka s postižením volit. Pokud člověk s postižením schopen volit je a hodně lidí s duševním postižením je skutečně schopno projevit své politické preference, tak soud ho nemůže zbavit způsobilosti k právním úkonům," řekl iDNES.cz Matiaško.

ZBAVENÍ SVÉPRÁVNOSTI

O zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům rozhoduje soud. O svéprávnost přicházejí lidé s duševní poruchou nebo pokud nadměrně požívají alkoholické či omamné látky a jedy.

V Česku neodpírá lidem zbaveným způsobilosti k právním úkonům ústava, ale volební zákon z roku 1995, který říká, že rozsudek o zbavení způsobilosti k právním úkonům představuje překážku výkonu volebního práva.

V Česku je podle Ligy lidských práv zbaveno způsobilosti k právním úkonům asi 25 tisíc lidí. Lidé jsou v současné době zbavováni práva volit automaticky bez toho, aby byl případ od případu posuzován individuálně a zároveň aby byl zdůvodněn. Liga usiluje o to, aby soudy pouze omezovaly způsobilost a ponechávaly právo volit těm, kteří toho jsou schopni.

Podle Matiaška je to už druhý nález Ústavního soudu, který se postavil proti institutu zbavení právních úkonů.

Jiří Soldán, který trpí psychickým onemocněním, byl zbaven svéprávnosti v roce 2006. "Řízení o zbavení bylo poměrně formální. Ze znaleckého posudku dokonce vyplývalo, že pan Jiří je schopen hospodařit s určitou částkou, což znamená, že je schopen činit nějaké právní úkony. Nicméně okresní soud ho zbavil způsobilosti," popsal Matiaško.

Soldán chce s pomocí Ligy lidských práv dosáhnout navrácení svéprávnosti. "Někdy na podzim by mělo proběhnout jednání. Navrácení podporuje i jeho opatrovník, takže pevně věříme, že se to povede a to i s ohledem na nález Ústavního soudu," uzavřel Matiaško.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video