Jak psaly noviny o semtínském výbuchu v roce 1984

Jak psaly noviny o semtínském výbuchu v roce 1984 | foto: MF DNES

Lidé zachraňovali společný majetek, psal o semtínské havárii 1964 tisk

  • 16
Výbuchy a tragické nehody v Semtíně u Pardubic provázely továrnu od počátku. Zprávy dokreslují, jaká v té které době vládla atmosféra. Zatímco třeba zpráva o tragédii v roce 1964 je plná básnického patosu, režim v osmdesátých letech referoval o výbuchu v pardubickém podniku stroze a úsporně.

"Ozvěna exploze se utopila v prostoru. Objekt, vyzdvižený ničivou silou k oblakům a proměněný v kusy železa, cihel a betonu, klesal k zemi. Sirény požárních vozů a sanitek zaječely. Lidé vybíhali z okolních provozů bledi hrůzou a vzrušením. Okamžik bolestného mlčení; pak se proud chlapů a žen dal do pohybu," psal Východočeský chemik v roce 1964. 

"Bez ohledu na vlastní bezpečnost spěchali do ohrožených míst, aby s nasazením vlastního života, spolu s požárníky a milicionáři pomáhali zachraňovat kamarády a náš společný majetek. Veliká lidská solidarita a horoucí zájem člověka o člověka," pokračovaly noviny v barvitém líčení tragédie.

Všem postiženým pracovníkům je věnována péče

V roce 1984 po havárii z 28. května psala Pochodeň oproti minulým letům velice stroze: "Včera došlo z dosud nezjištěných příčin v n. p. Východočeské chemické závody Synthesia k výbuchu. Při této havárii čtyři pracovníci zahynuli. V nemocničním ošetření bylo ponecháno 50 pracovníků, z nichž 10 je zraněno těžce. Všem postiženým pracovníkům i jejich rodinám je věnována potřebná péče a pomoc."  

Stejný agenturní text vyšel také v Rudém právu.

Krátká zpráva v Pochodni ze 30. května 1984

Článek v Pochodni z 1. června 1984

"V areálu podniku byla v důsledku výbuchu poškozena řada výrobních podniků. Tlakovou vlnou došlo k popraskání okenních skel na některých budovách v Pardubicích, Rosicích nad Labem a dalších obcích," doplnily noviny.

Největší výbuch za existenci oddělení

Exploze v 80. letech minulého století ale nebyla nejhorší. "Dne 7. ledna 1944 se vznítil prach v sušárně puškového prachu a došlo k největšímu výbuchu za dobu existence oddělení B. Deset dělníků zahynulo. Celkem v roce 1944 došlo k 367 lehčím, 61 těžkým a 13 smrtelným úrazům," psal časopis Monopolní výroba výbušných látek v České republice o nehodě v roce 1944.

Ještě škrobeněji informovala továrna o nehodě roku 1929. "Utěšeně se vyvíjející výroba na začátku roku, pokračování do éry rozmachu v odbytu výbušnin všech druhů z roku předchozího, doznala pojednou přerušení přihodivším se dne 29. dubna těžkým výbuchem nitroglycerinu, když pouze tři dny před tím se byla stala nehoda vznícením se par na oddělení bezdýmného prachu. Kromě škody hmotné jest následkem obou výbuchů želeti ztráty sedmi životů, zaměstnanců to veskrze osvědčených," psalo se ve Výroční zprávě podniku roku 1929.


Video