Víno pomalu pokrývající silnici poblíž města Naraha, asi 20 kilometrů od Fukušimy. | foto: AP

Víno pomalu pokrývající silnici poblíž města Naraha, asi 20 kilometrů od Fukušimy. | foto: AP | foto: AP

Lidé z Fukušimy nesou známky kontaminace, radiace působí 200 km daleko

  • 140
Už je to rok, co zemětřesení a následná vlna tsunami poničily jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě. Radiace ale stále působí až 200 kilometrů od poničených reaktorů. Lidé žijící v tomto okruhu nesou známky kontaminace z místních potravin, uvedla ve středu laboratoř francouzské nevládní organizace ACRO.

Analýza moči 22 sledovaných osob, která byla provedena od loňského prosince do letošního února, ukázala, že 14 z nich je stále kontaminováno césiem 134 a 137, přestože hodnoty výrazně poklesly. Podle ACRO radiace v oblasti zasahuje až do města Ošu, které je od fukušimské elektrárny vzdálené 220 kilometrů.

Becquerel

je jednotka definovaná jako aktivita radioaktivní látky, vyjádřená jedním rozpadem atomového jádra za sekundu.        

zdroj: Wikipedie

Jeden ze vzorků odebraných 29. října ve městě Išinoseki vykazoval hodnotu 2,22 becquerelů na litr moči (cesium 134). Stejnému člověku odebrali vzorek i 26. prosince, hodnota klesla na 0,39 Bq/l, což je stále zvýšená hodnota kontaminace.

Hodnoty nejsou nijak dramatické a vzhledem k tomu, že cesium nemizí z přírody rychle (izotop 134 má poločas rozpadu dva roky, izotop 137 třicet let), ani překvapivé. Například při měření v České republice v roce 2001, tedy 15 let po černobylské havárii, dalo ze 75 vzorků průměrnou aktivitu izotopu cesia 137 v moči 0,40 becquerelu. To je srovnatelné s čísly z Japonska.

Obezřetnost při konzumaci potravin v Japonsku, jejichž kontaminace může mít dlouhodobý vliv na lidské zdraví, je tudíž stále nezbytná. Ukazuje to podle ACRO případ čtyřleté holčičky z Išinoseki, která přestala konzumovat zeleninu ze zahrádky svých prarodičů. Hodnoty radiace v její moči výrazně klesly.

Poškození elektrárny Fukušima z 11. března 2011 bylo nejvážnějším havárií v jaderné energetice od Černobylu v roce 1986. Způsobilo ji zemětřesení o magnitudu 9,0 následované vysokými vlnami tsunami, které si společně vyžádaly 20 tisíc životů.

Jádra tří ze šesti reaktorů elektrárny Fukušima se z velké části roztavila, když tsunami vyřadilo z provozu původní chladící systém elektrárny. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci 100 tisíc lidí.

Podle organizace ACRO, která vznikla po černobylské katastrofě, jsou nicméně naměřené hodnoty kontaminace v Japonsku podstatně nižší, než jakých dosahovaly vzorky odebrané v minulosti v Bělorusku, které v roce 1986 těžce zasáhla radiace z několik set kilometrů vzdáleného Černobylu.

Fukušima (červená značka) a Ošu (modrá)

Fukušima (červená značka) a Ošu (modrá)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video