V obci Dýšina na Plzeňsku lidé v referendu odmítli plnírnu tlakových lahví (ilustrační snímek).

V obci Dýšina na Plzeňsku lidé v referendu odmítli plnírnu tlakových lahví (ilustrační snímek). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Plnírnu tlakových lahví vyženeme pryč, rozhodli v Dýšině v referendu

  • 123
Obyvatelé Dýšiny na Plzeňsku dali v pátečním referendu najevo, že v obci nechtějí plnírnu tlakových lahví Flaga. Kvůli novým bezpečnostním předpisům totiž nemohou v širokém okolí firmy nic stavět. Pro omezení či úplné zastavení její činnosti bylo přes 95 procent platných hlasů.

Radnici ani obyvatelům se nelíbí, že nově spočítané bezpečnostní zóny kolem plnírny by lidem v obci znemožnily, aby si na svých pozemcích cokoli postavili. Kdyby totiž v plnírně došlo k velkému výbuchu, v ohrožení by podle počítačového modelu byly domy až kilometr od firmy - v tomto případě kromě pár stavení úplně celá obec.

"Jak vnímám nálady lidí, většina nechce, aby byla obec takto paralyzovaná. Jakmile by se bezpečnostní zóny jednou legalizovaly, už je nikdy nikdo nezruší," řekl ve před zahájením referenda starosta obce Jaroslav Štilip.

Dýšinští odpovídali v referendu na dvě otázky. První zněla, jestli má obec přijmout změnu územního plánu, která počítá s až kilometrovou bezpečnostní zónou kolem plnírny plynů. V druhé otázce se vedení obce ptalo, jestli má využít všech zákonných prostředků, aby činnost provozu eliminovalo, popřípadě ji omezilo.

V referendu, které začalo v pátek ráno a skončilo v 21 hodin, se obyvatelé vyjádřili jasně - fabriku v obci nechtějí. Proti změně územního plánu hlasovalo bylo přes 90 procent hlasujících, pro omezení nebo zastavení činnosti firmy dokonce přes 95 procent.

Firma nesplní požadavky kraje

Plnírně plynů dosud stačila pouze stometrová bezpečnostní zóna, proti které obec neměla žádné výhrady. Plzeňský kraj ale na základě posudku odborníka začal požadovat nový havarijní plán se zónou desetkrát větší. A tady už Flaga narazila.

Dýšina by totiž musela schválit změnu územního plánu a to podle starosty Štilipa neudělá. "Pro Flagu je to problém. V okolí firmy by totiž dále narůstalo množství potenciálně ohrožených obyvatel, takže svoji strategii na kraji neobhájí," uvedl starosta.

Obec bude nyní usilovat i o omezení činnosti firmy. "Zvážíme i podání žalob, abychom docílili toho, aby plnírna plynů dále nerozvíjela svoji činnost, případně se přestěhovala do jiné lokality," reagoval na výsledky referenda Štilip.

V dubnu navíc rozhodl, že v některých lokalitách Dýšiny kolem plnírny plynů se nesmí stavět do doby, než bude územní plán obce v souladu s bezpečnostními předpisy.

"Vnímám to tak, že se firma snaží přenést odpovědnost za prevenci před havárií a jejími následky na obec. Ale bezpečnostní pravidla mají plnit oni, ne obec," reagoval starosta Štilip. Jak nyní dodal, obec proti tomuto rozhodnutí zvažuje podání kasační stížnosti.

Firma z Dýšiny odejít nechce, podle ní chybila obec

Flaga, která v obci funguje už přes třicet let, s tvrzením, že brání rozvoji obce, nesouhlasí. Její zástupci naopak uvádějí, že pochybila obec, když když začala pozemky v okolí plnírny nabízet jako stavební

"Přičemž bylo vždy zcela jasné, že v její blízkosti nemohou z bezpečnostních důvodů bez našeho souhlasu probíhat žádné stavební práce," řekl ČTK vedoucí technického oddělení společnosti Flaga Jiří Fischer.

Prodej stavebních pozemků ze strany obce tak byl podle firmy v rozporu se všemi bezpečnostními pravidly, jež toto zakazovala.

"Mrzí nás, že byli majitelé pozemků a obyvatelé Dýšiny takto uvedeni v omyl. Ze strany naší společnosti nedošlo v průběhu minulých let k žádnému rozšiřování plnírny nebo ke změnám, které by změnily omezení stavebních projektů v jejím okolí. Rozsah našeho provozu bychom rádi udrželi stejný i v budoucnu a nadále ho technicky vylepšovali," uvedl díle Fisher.

Jak už dříve uvedl další zástupce firmy Jaromír Špičák, Flaga se z obce vyhnat bez boje nenechá. "Pokud budeme muset odejít, budeme to považovat za zmaření investice a samozřejmě budeme chtít náhradu," vysvětlil začátkem května Jaromír Špičák z Flaga plyn.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video