Lidé z Buďánek se bouří proti demolici

  • 1
Košíře - Obvodní úřad - náš hospodář. Tento nápis od včerejška svítí ze střechy jednoho z domů v bývalé dělnické kolonii Buďánka v Praze 5. Zbylí legální obyvatelé košířské kolonie se nechtějí smířit s tím, že Obvodní úřad páté městské části zničil svým jednáním toto unikátní místo. "Ironie je skutečně na místě, jestliže jediným dokladem péče obvodního úřadu je, že to zbourá. To dokáže kdejaká parta bezdomovců," ohodnotil jednání úřadů Petr Husar, který dům obývá z pěti přáteli, třema kočkami a několika psi.

"Když se v okurkové sezóně v bulvárním tisku objeví fotka, jak někdo natírá nápis na střechu, tak je to přece jasná objednávka," komentoval ironický nápis mluvčí radnice Prahy 5 Vít Drbal.

Buďánka jsou poslední autentickou dobovou domkářskou kolonií na území velké Prahy. Podle památkářů má podobnou obytnou enklávu jen málokterá evropská metropole. Přesto většinu z patnácti domků kolonie chce smíchovská radnice o prázdninách srovnat se zemí. "Většina objektů je v troskách a vykazují známky obecného ohrožení, takže je možné zbourat je, i když kolonie byla před deseti lety prohlášena památkovou zónou," zdůvodňuje postoj páté městské části Vít Drbal.

Památkáři rozhodli, že musí zůstat stát a být uvedeny do původního stavu pouze čtyři domy. Ministerstvo kultury a pražský magistrát se stále dohadují, kdo z nich může památkovou zónu zrušit. Podle magistrátu je k tomu ze zákona zmocněno výhradně ministerstvo kultury. Ministerstvo trvá na tom, že může na požádání odboru památkové péče magistrátu předložit jen stanovisko k této městské památkové zóně.

"Motá se tam spousta podivuhodných lidí - bezdomovců a squatterů, chybí kanalizace, proud, plyn. Jen vybudování infrastruktury by  vyšlo na třicet až padesát milionů korun," řekl Drbal. Praha 5 nemá na rekonstrukci peníze, ze dvou výběrových řízení nevzešel žádný investor. Proto se rozhodla pro demolici a lukrativní pozemek na stráni pak chce radnice znovu nabídnout do veřejné soutěže. Využití lokality usměrňovat nebude.

Přitom nápadů, jak zachránit jedinečnou kolonii, přišlo v poslední době hned několik. Waldorfská škola J. A. Komenského chtěla v domcích zřídit řemeslné dílny, pekárnu a učebny pro handicapované děti. Pátá městská část však pro takový záměr nemá pochopení, jelikož škola nenabídla žádné garance.

Radnice odmítla i představy poradního sboru primátora, aby si jednotlivé domky by si pronajali a na své náklady opravili umělci. "Z magistrátu přišel dopis podepsaný mimo jiné panem Knížákem, který požadoval, aby obec na své náklady postavila umělcům pražský Montmartr. Nežijeme ale v socialismu," tvrdí mluvčí obvodního úřadu.

Obdobná kolonie existuje dodnes v centru Brna.V slámové kolonii Kaménka, která vznikla v roce 1926 na dně vytěženého kamenolomu jako nouzové sídliště pro tzv. lumpenproletariát teď bydlí hlavně kumštýři, výtvarníci, herci a hudebníci. Praha 5 ale pro Buďánky chce jen velkého investora.

Historie dělnické kolonie Buďánka
- první domky v Budánkách postavili na začátku 19. století dělníci z nedalekého pískovcového lomu. V roce 1903 ji Jakub Arbes v knize Rváč popsal jako nejhrůznější a nejnebezpečnější část pražského Smíchova
- úpadek kolonie začal už před l. světovou válkou, kdy byla část lomu zavřena, za II. světové války si jednotky SS vybudovaly kryt ve sklepě tamního hostince a kolonie dále chátrala
- na konci osmdesátých let, kdy byla většina obyvatel Buďánek nuceně vystěhována, aby tady mohli vzniknout paneláky.
- po roce 1989 se z Buďánek stala státem chráněná památková zóna
- k ráznému řešení vyzývali jednotliví obyvatelé i spolky a sdružení už minulé vedení města, které vinili ze špatného stavu kolonie. Na střeše jednoho z domů se objevil nápis Koukale, padám i na tvou hlavu. Jan Koukal byl primátorem od roku 1993 do roku 1998
-  lokalita přešla na obvod v červnu 1996. Úřady mamě hledaly peníze na obnovu, až se rozhodly starou kolonii zbourat

Na střeše bývalé dělnické kolonie Buďánka se objevil další nápis. Někteří lidé nesouhlasí se záměrem smíchovské radnice unikátní soubor domků zbourat. (9. července 2001)

Historie Buďánek sahá až do 19. století. Nyní se zdá, že bude muset ustoupit modernější zástavbě. (9. července 2001)

Pro rekonstrukci poslední dělnické kolonie v Praze nenašla radnice Prahy 5 bohatého investora. Proto většina těchto unikátních domů zmizí z povrchu země. (9. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video