Lidé volají i velmi závažné informace

  • 2
Zlín - Co si lidé myslí o nedávno zřízené policejní telefonní lince takzvaného anonymního svědka? Anketa mezi obyvateli Zlína ukázala, že nadpoloviční většina lidí přijímá tuto novou možnost komunikace s policií kladně a očekává od ní pozitivní dopady.

Bezplatná linka anonymního svědka na čísle 800 555 111 funguje necelý tři měsíce. Její dispečink je na okresním policejním ředitelství ve Zlíně, ale linku lze vytáčet z kteréhokoli místa v republice. Teprve po ověřovacím provozu ve Zlíně, pravděpodobně již od letošního června,  vzniknou podobné dispečinky i v některých jiných okresech a krajích. Podle toho by potom byla volání případně automaticky směrována i na mimozlínská pracoviště.

„Zájem o linku anonymního svědka je enormní. Všechny nás to překvapilo. Od spuštění této služby už jsme přijali téměř dva a půl tisíce volání. Zhruba každé desáté obsahuje dostatek podrobností pro to, abychom zahájili vlastní vyšetřování,“ uvedl policejní mluvčí Ivo Mitáček. I řada dalších volání upozorňuje na závažné trestné činy, ale bohužel neobsahuje dostatek faktů pro zahájení policejní akce. „Každý by měl v telefonátu odpovědět na čtyři základní otázky: kdo, co, kdy a kde.

Samotná osoba volajícího u tohoto způsobu komunikace policisty nezajímá. Oznamovatel se tedy nepředstavuje, policistům se ani nezobrazuje jeho telefonní číslo. Lidé tak mohou upozornit na trestnou činnost, aniž by podstupovali povinnost svědčit v případu či ztrácet čas osobními výpověďmi a sepisováním protokolů.
Asi dvě třetiny volání přišly v prvních třech měsících provozu linky z území Zlínského kraje. Policisté mají nyní na základě jednoho z telefonátů rozpracován jeden velmi závažný případ trestné činnosti, který zatím nechtějí zveřejňovat. Mluvčí Mitáček připustil, že už dostali i tři nebo čtyři oznámení na černé pálenice a stáčírny lihu. Dozvěděli se tak rovněž o několika garážích, dílnách a halách, kde organizované skupiny manipulují s kradenými automobily.

Názor lidí na existenci linky anonymního svědka ověřovali uplynulý pátek v centru Zlína jako praktickou část výuky předmětu statistiky studenti deváté třídy Základní školy v Kvítkové ulici. Za dvě a půl hodiny oslovili 249 lidí.

Jejich průzkum mimo jiné ukázal, že o existenci linky něco ví 66 procent lidí. Jen dvacet procent dotázaných však zná zpaměti její číslo. Šestasedmdesát procent respondentů považuje za správné informovat touto cestou policii o trestné činnosti. Dvaašedesát procent by bylo ochotno linku bez váhání použít, pokud by pro to měli důvod. „Někteří se však obávali, že by policisté přes číslo telefonu mohli na volajícího přece jen přijít,“ uvedla Jitka Randárová, která se na anketě podílela. Řada dotázaných však také vyjadřovala názor, že by jim použití linky připadalo jako bonzování na sousedy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video