V bývalém utečeneckém táboře Červený Újezd dnes bydlí devadesát lidí, z toho...

V bývalém utečeneckém táboře Červený Újezd dnes bydlí devadesát lidí, z toho sedm romských rodin. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Lidé kolem bývalého utečeneckého tábora mluví o domobraně. Kvůli ghettu

  • 255
Prostory bývalého utečeneckého tábora v Červeném Újezdu u Měrunic na Teplicku se pomalu mění v ghetto. Na místních ubytovnách přibývají sociálně slabé rodiny, starousedlíci z okolí jsou ze situace zoufalí. Do Měrunic už kvůli tomu dorazil i hejtman, aby situaci s místními probral.

V sálu restaurace v Měrunicích bylo na 200 místních, které si přijeli vyslechnout hejtman Oldřich Bubeníček, ředitel policie v Teplicích Petr Sytař, zástupci radnic a institucí.

Jedním z jednatelů firmy, která v táboře nabízí ubytování pro sociálně slabé, je Pavel Fousek. Areál patří jeho partnerce. Do budoucna chce obsadit všechny tři objekty.

"Musíme zabránit tomu, aby se tam nastěhovali cikáni, aby vzniklo ghetto a zničilo nám vesnice," křikl jeden z místních. "Nechcete, abychom tady dělali domobranu s násadami od lopat? Protože všechno k tomu směřuje," dodal další.

V místě bývalého utečeneckého tábora sídlí sedm romských rodin a 70 zdravotně postižených lidí. Firma nabízející byty v ubytovnách plánuje, že do objektů v dlouhodobém horizontu sestěhuje další sociálně slabé.

"Mým plánem je naplnit 24 bytů v každém ze tří domů," uvedl Pavel Fousek, jednatel firmy, která lidi ubytovává.

Nenabízejte další ubytování, apeluje kraj

Místní se přitom bojí, že vznikne ghetto a naroste kriminalita. Lidé na jednání v restauraci popisovali, jak je obtěžují přistěhovalci, prohlíží si a fotí jejich domy. Už dříve pro MF DNES líčili krádeže z poslední doby.

"Policie to vnímá a chce to řešit. Budeme to sledovat," sdělil teplický policejní ředitel Sytař.

Vedení kraje zatím žádný recept na řešení situace nemá. Zatím pouze obeslalo dopisem vedení okolních obcí s apelem, aby sociálně slabým nenabízely ubytování právě v Červeném Újezdu a nepřispívaly tak ke zhoršování situace.

Tábor funguje bez povolení

Majitelka areálu bývalého tábora, která je současně Fouskovou partnerkou, přitom nemá povolení na provozování sociálních služeb. Proto už dostala pokutu 250 tisíc korun.

Další sankce jí hrozí od bílinského stavebního úřadu, neboť nemá budovy zkolaudované. Nedostatky řeší i inspekce životního prostředí, protože vlastník nedoložil, jak funguje čistička odpadních vod.

Místní pobuřuje právě i to, že tábor funguje bez povolení. "Jak je možné, že to funguje? Nemá na nic povolení, tak proč to nezavřete?" zlobili se lidé v sále.

Úředníci namítali, že každé správní řízení má lhůty. "Podnikatel může něco obejít, ale obce a kraj nemůžou. My musíme jednat podle zákona," řekl hejtman Bubeníček.

Fousek na ataky místních lidí reagoval podrážděně. "Vy mi budete vyhrožovat, že to zavřete? Pošlu záznam jednání do Bruselu," prohlásil s tím, že je ochoten podat trestní oznámení na český stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video