Lidé v kraji trpí častěji rakovinou

  • 1
Ostrava - Moravskoslezský kraj stále ční ze statistik vypovídajících o výskytu nádorových onemocnění v zemi. Lékaři však věří, že za pár let se situace změní. Na nemoci srdce umíráme sice častěji, ale nebudí v nás takovou hrůzu jako rakovina. Za posledních čtyřicet let se počet nádorových onemocnění zdvojnásobil, rakovinu má čtvrt milionu lidí v zemi, ročně je diagnostikována u 350 dětí.
Bruntálsko? Rakoviny kůže
Onkologové se obvykle brání zjednodušujícímu pohledu a nechtějí škatulkovat regiony podle toho, zda jsou postižené výskytem rakoviny více než jiné. Existují však statistiky, z nichž vyplývá, že právě sever Moravy v minulosti byl a dosud stále patří k místům, kde je výskyt některých typů rakoviny výrazně vyšší než republikový průměr. Lékaři doufají, že už za pár let se situace změní.

"Například rakovina kůže se s výjimkou Bruntálska vyskytuje ve všech dalších devíti okresech bývalého Severomoravského kraje ve větší míře než jinde v republice. Stejně je na tom už jen Praha a osm ze čtrnácti okresů bývalého Jihomoravského kraje," uvedl krajský hygienik Jaroslav Volf. Příčiny nikdo nezná. "Můžeme se jen domnívat, že to souvisí například s větším počtem lidí, kteří pracují venku," naznačil.

Důležitou roli hraje životní styl
Četnější než jinde je na severu Moravy a ve Slezsku i výskyt zhoubných nádorů žaludku, výjimkou je v tomto směru jen Opavsko a Bruntálsko. V polovině z desítky okresů bývalého severomoravského kraje je častější výskyt leukémií.

Ostrava čněla v uplynulých letech ze statistik v řadě onkologických diagnóz. Lékaři evidovali nadprůměrný počet případů rakoviny žaludku, tlustého střeva, konečníku, jater, žlučníku, slinivky břišní, plic, kůže a prsu. Podobně na tom byl okres Karviná.
Onemocnění některých orgánů zřejmě souvisí s genetickou výbavou, ale spouštěcí mechanismus je univerzální. "Důležitou roli hraje životní styl," uvedl Volf.

Lékaři: Kouření je zhouba
Lékaři varují především před zhoubným vlivem kouření a nezdravé výživy. Lidem, kteří se neobejdou bez cigaret, doporučují zvýšený přísun vitamínu C. "Ověřuje se hypotéza, že jeho zvýšený příjem v potravě podstatně snižuje riziko onemocnění rakovinou," vysvětluje Volf.

Lékaři odhalí řadu nádorů pozdě, protože mnoho lidí se vyhýbá pravidelným prohlídkám. "Někdo nejde k lékaři, protože si myslí, že je lepší nic nevědět," říká Volf. "Je ale nutné si uvědomit, že rakovina zachycená ve včasném stadiu neznamená automaticky riziko ohrožení života. Medicína udělala v posledních patnácti letech velký krok kupředu a mnohá nádorová onemocnění se už dnes dají léčit."

Rozsudek bere lidem víru
"Mnohdy mylné spojení s rozsudkem smrti zbytečně bere nemocným víru v uzdravení," doplňuje  přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.

Rakovina se v těle člověka vyvíjí asi patnáct až dvacet let. Volf věří, že právě proto už nepotrvá dlouho a okresy nově vzniklého Moravskoslezského kraje se ve statistikách postupně srovnají se zbytkem republiky.

Odborníci věří, že se situace zlepší
"V minulosti se průmyslový sever Moravy od jiných krajů země v lecčems odlišoval, to se ale po roce 1989 mění. Máme čistší ovzduší, nakupujeme stejné potraviny ve stejných supermarketech jako jinde. Předpokládám proto, že změna životního stylu by se už v příštích deseti letech měla nějak projevit," říká Volf.

Neslibuje však, že se situace v kraji automaticky zlepší. V některých zemích se totiž přiblížení západní civilizaci naopak projevilo zvýšením počtu nádorových onemocnění. "Možná na to měla vliv kvalitnější diagnostika," míní Volf. "Ale nevíme přesně, čím to je," přiznal.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video